#SprawdźPodatki. Zobacz, ile co miesiąc oddajesz państwu w składkach i podatkach [KALKULATOR PODATKOWY]

podatki, zmartwienie.
Obciążenia podatkowe - zdj. ilustracyjne. (Foto: Flickr/PAP)

Jak co roku Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowało „Rachunek od Państwa”, czyli kwotę, jaką przeciętnie każdy obywatel odprowadza w podatkach. Drugim z projektów FOR jest „SprawdźPodatki”.

Na stronie sprawdzpodatki.pl każdy może indywidualnie sprawdzić, ile odprowadza do budżetu – na przykład ze swojej pensji.

To bardzo przydatne narzędzie, szczególnie, że gros Polaków wciąż nie ma świadomości, ile rzeczywiście płaci podatków. Ba! Niektórzy nie wiedzą nawet, że płacą takie podatki jak VAT czy dochodowy. Dlatego warto stronę przygotowaną przez FOR udostępnić, gdzie tylko się da.

Dla przykładu, jeśli ktoś zarabia 2 tys. zł netto miesięcznie na umowę o pracę (czyli trochę powyżej najniższej krajowej), to w podatkach odprowadza 1336 zł miesięcznie. Kwota ta wynika z:

  • Fundusz Pracy – 68 zł
  • Fund. Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 3 zł
  • Składka wypadkowa – 39 zł
  • Składka emerytalna – 542 zł
  • Składka rentowa – 222 zł
  • Składka chorobowa – 68 zł
  • NFZ – 216 zł
  • PIT – 179 zł

Powyższe dane to składki płacone zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę przed wypłatą wynagrodzenia.

Ale idźmy dalej. Zakładając, że osoba zarabiająca 2 tys. zł na rękę miesięcznie wydaje 600 zł na jedzenie, to z tej kwoty 44 zł stanowią podatki.

A jeśli musi przynajmniej raz w miesiącu zatankować do pełna (przyjęliśmy 250 zł), to w podatkach odprowadza 136,53 zł.

Sumując łącznie powyższe kwoty i mnożąc przez 12 miesięcy, osoba taka rocznie odprowadza 18 202 zł w podatkach. Przypomnijmy – zarabiając 2 tys. zł na rękę miesięcznie. Według raportu portalu wynagrodzenia.pl taką lub mniejszą kwotę zarabia 15 proc. Polaków.

Kwota 18 202 zł jest oczywiście zdecydowanie zaniżona, gdyż do tego dochodzi szereg innych nieuwzględnionych przez nas wydatków – rachunki za mieszkanie, prąd, internet, zakup odzieży, leków, artykułów higienicznych czy koszty szeroko rozumianej rozrywki. W każdej z usług/towarów ukryty jest podatek.

Średnia krajowa

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku średnia pensja w Polsce wynosiła 5 182,43 złotych brutto. Netto to 3 677,44 zł, a całkowity koszt pracodawcy to 6 243 zł.

Zarabiając więc średnią krajową (zaokrąglijmy do 3,7 tys. zł), w samych podatkach i składkach państwo już „na starcie” odbiera nam 2 569 zł miesięcznie, czyli 30 825 zł rocznie. Do tego dochodzą wszystkie inne podatki od towarów i usług.

Zachęcamy, by każdy wykonał symulację na podstawie swojego wynagrodzenia (sprawdzpodatki.pl) i przekonał się, ile płaci z własnej kieszeni na państwo.

Za 500+ każdy z nas płaci 814 złotych. Rachunek od państwa. Wydatki rosną szybciej niż gospodarka

Comments are closed.