Izraelski portal oskarża Polaków o antysemityzm. „Żydzi zostali oskarżeni o dystrybucję koronawirusa dla zysku”

antysemityzm/Krzyczący wyznawca Judaizmu; flagi Polski i Izraela
Obrazek ilustracyjny/Krzyczący wyznawca Judaizmu; flagi Polski i Izraela Źródło: Twitter, collage

Izraelski portal news.walla.co.il grzmi, że w Polsce kwitnie antysemityzm. Jak twierdzi, polscy internauci oskarżają Żydów o stworzenie koronawirusa. Mieliby w ten sposób osiągnąć spore korzyści finansowe. Zdaniem żydowskiego portalu, polskie władze ignorują to zjawisko. Na artykuł zareagował ambasador Polski w Izraelu, Marek Magierowski.

„W tytule: „Rasistowski demon Polski”. W tekście: 5 anonimowych tweetów, 1 wypowiedź polityka. Ekspert: jeden. Dane statystyczne: zero. Tak, potępiam każdą antysemicką wypowiedź, także absurdalne teorie, które pojawiły się w czasie pandemii. Jednak ten tekst to czysta manipulacja” – stwierdził na Twitterze polski dyplomata. Odpowiedział w ten sposób na oskarżenia o antysemityzm.

Według żydowskiego portalu, epidemia koronawirusa doprowadziła do wybuchu antysemityzmu w Polsce. „Badanie ostatnich rasistowskich incydentów w Polsce pokazuje, że wybuch wirusa spowodował, że antysemityzm znalazł się w sercu dyskursu tego kraju. Żydzi zostali oskarżeni o dystrybucję koronawirusa dla zysku pieniężnego. Niepokój stanowi żyzny grunt dla teorii spiskowych, takich jak Protokoły Mędrców Syjonu” – czytamy na łamach news.walla.co.il.

Ponadto autor artykułu powołał się na raport dotyczący „nienawiści” organizacji „Nigdy więcej”. Stowarzyszenie walczy z tym, co uznaje za przejawy „antysemityzmu, rasizmu i faszyzmu oraz ksenofobii”.

„[…] opublikowała niedawno „Księgę nienawiści” – raport zawierający rozbicie antysemickich i rasistowskich incydentów w Polsce w ostatnich miesiącach. Wydaje się, że epidemia koronawirusa spowodowała nie tylko cierpienie i śmierć na całym świecie, ale także uwolniła wielu starych i dobrze znanych antysemickich i rasistowskich demonów” – twierdzi izraelska prasa.

„Antysemityzm” w Internecie

Portal powołuje się przy tym niemal wyłącznie na przejaw tzw. hejtu w internecie. „Jedno z najważniejszych wydarzeń antysemickich od wybuchu epidemii miało miejsce 21 marca. Ambasador Izraela w Polsce, Alexander Ben Zvi, opublikował następnie wideo na swoim koncie na Twitterze, w którym wyszczególniono izraelskich turystów, którzy podróżowali w tym czasie do Polski. W ciągu kilku godzin pod filmem pojawiły się dziesiątki nienawistnych komentarzy, w tym przekleństwa i ostre przejawy antysemityzmu” – grzmiał autor.

W teście zacytowano także wypowiedź „eksperta” – Rafała Pankowskiego, prezesa „Nigdy więcej”. – Uczucia niepokoju stanowią żyzny grunt dla nowych teorii spiskowych podobnych do Protokołów Mędrców Syjonu. Wydaje się, że wielu ludzi wierzy, że epidemia została stworzona i wyreżyserowana przez globalny spisek Żydów – mówił Pankowski.

– Od czasu zamknięcia nie widzieliśmy wielu ataków fizycznych, ponieważ ludzie zostali zmuszeni do pozostania w domach, ale rosnąca fala dyskursu rasowego, ksenofobii i antysemityzmu w Internecie, zwłaszcza YouTube, Facebook i Twitter. Niestety na duże grupy ludzi mają wpływ teorie spiskowe i retoryka ksenofobii – dodał Pankowski.

Jako jedną z czołowych postaci „polskiego antysemityzmu”, żydowski portal wymienił Grzegorza Brauna.

Źródła: news.walla.co.il/wPolityce.pl/Twitter

Comments are closed.