Optymistyczne dane ze szwedzkiej gospodarki. Ogólnoeuropejska recesja ją omija

Flaga Szwecji.
Flaga Szwecji - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Wbrew wcześniejszym doniesieniom Szwecja w pierwszej połowie roku nie wejdzie w recesję. Gospodarka kraju, który wybrał inną drogę przebrnięcia przez koronawirusa póki co nie zwalnia.

Wcześniejsze dane pokazywały, że gospodarka Szwecji w pierwszym kwartale spadnie o 0,3 proc. Tak się jednak nie stało, a i prognozy na najbliższy czas pozostają optymistyczne.

W pierwszym kwartale 2020 r. wyrównana sezonowo dynamika szwedzkiego PKB wyniosła w ujęciu kwartalnym 0,1 proc. – przekazał urząd statystyczny SCB.

Walka z pandemią

Szwecja wybrała odmienny model walki z pandemią niż większość państw europejskich. Państwa, które zdecydowały się na lockdown wejdą w recesję w drugim kwartale 2020 roku (jak Polska – red.), albo już się w niej znalazły (jak Niemcy – red.).

Recesja nie ominie Szwecji. Po pierwsze wbrew obiegowej opinii kraj zdecydował się na pewne obostrzenia, a obywatele w obawie przed koronawirusem sami z siebie pozostawali mniej aktywni. Po drugie wstrzymane zostały np. dostawy, czy możliwości eksportu do innych państw.

Ekonomiści szacują, że PKB Szwecji w 2020 roku spadnie o 7 do 10 procent, jednak prawdopodobnie nastąpi to dopiero w ostatnim kwartale roku i będzie krótkotrwałe. Od początku 2021 roku spodziewany jest ponowny dynamiczny wzrost.

Źródło: bankier.pl/nczas.com

Comments are closed.