Turcja znosi restrykcje i otwiera meczety

Prezydent Turcji, Recep Erdogan fot. PAP/EPA STR
Prezydent Turcji Recep Erdogan fot. PAP/EPA STR
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

W Turcji uznano, że epidemia już mija. Zniesiono też część restrykcji. Przywrócono połączenia kolejowe, zezwolono na otwarcie restauracji, kawiarni, parków i stadionów, wreszcie otwarto meczety.

Od 1 czerwca będą także otwarte plaże i muzea/ Restrykcje będą jednak obowiązywały osoby w wieku powyżej 65 lat i poniżej 18 roku życia. Zaleca się nadal noszenie masek, zachowania dystansu i higieny.

W tym kraju liczącym 82 miliony ludzi, koronawirus zabił prawie 4 500 osób, a infekcję wykryto łącznie u ponad 162 tys. osób. 60% przypadków dotyczyło Stambułu. Epidemia zaczęła się tu później, niż w innych krajach Europy. Korzystny czynnik to także dość młode społeczeństwo.

Trudno też odmówić rządzącej partii AKP prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana troski o służbę zdrowia. Jej jakość w ostatnim czasie mocno się poprawiła. Spory udział w walce z pandemią miały prywatne szpitale i kliniki. To dzięki nim Turcja miała wystarczające ilości łóżek reanimacyjnych i sprzętu. Przepisy izolacyjne też były dość surowe, łącznie z godziną policyjną dla seniorów i młodzieży.

Zostaje kwestia gospodarki. Nie doszło do znacznego zatrzymania produkcji, ale eksperci przewidują spadek PKB pomiędzy 5 a 10%. Przewiduje się też wzrost bezrobocia.

Źródło: France Info/ PAP