Prezydent Donald Trump oddaje hołd św. Janowi Pawłowi II [WIDEO]

Prezydent Donald Trump i jego zona Melania w Narodowym Sanktuarium Jana Pawła II. Zdjęcie: EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL Dostawca: PAP/EPA.
Prezydent Donald Trump i jego zona Melania w Narodowym Sanktuarium Jana Pawła II. Zdjęcie: EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Prezydent USA Donald Trump z małżonką Melanią złożyli we wtorek wieniec pod pomnikiem św. Jana Pawła II przed Narodowym Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie.

W ten sposób amerykańska para prezydencka uczciła 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, która przypadała 18 maja.

Prezydent i pierwsza dama na chwilę stanęli przed pomnikiem, prawdopodobnie się modląc. Para prezydencka pozowała też do zdjęć.

Prywatna wizyta w sanktuarium – zgodnie z prezydenckim harmonogramem – trwała niecałe pół godziny. Prezydent wrócił do Białego Domu, by podpisać rozporządzenie wykonawcze dotyczące międzynarodowej wolności religijnej.

W Waszyngtonie trwają rozruchy, które wywołało brutalne zabójstwo przez policję w Minneapolis Afroamerykanina George’a Floyda. Ich epicentrum znajduje się przed Białym Domem.

Po poniedziałkowej deklaracji Trumpa o zmobilizowaniu wojska siły bezpieczeństwa wymogły w nocy z poniedziałku na wtorek godzinę policyjną, kończąc protesty i zamieszki w centrum Waszyngtonu.

Wcześniej w poniedziałek wieczorem Trump przyszedł pod kościół episkopalny św. Jana, położony naprzeciwko Białego Domu. Trzymał Biblię i pozował do zdjęć.

Spotkało to się z krytyką władz tego kościoła, które o przyjściu prezydenta nie zostały uprzedzone. Wzburzenie duchownych wzbudził też fakt, że by zapewnić przejście dla Trumpa policja użyła gazu łzawiącego. Ta informacja okazała się nieprawdziwa i została zdementowana. Jadąc we wtorek z Białego Domu do Narodowego Sanktuarium św. Jana Pawła II prezydencka kolumna mijała protestujących mieszkańców Waszyngtonu.

Narodowe Sanktuarium św. Jana Pawła II jest najważniejszym w Stanach Zjednoczonych miejscem poświęconym polskiemu papieżowi i jego dziedzictwu. Konferencja Biskupów Katolickich USA 14 marca 2014 roku nadała sanktuarium tytuł „narodowego”.

„Narodowe Sanktuarium Świętego Jana Pawła II jest miejscem kultu, formacji religijnej i odnowy kulturowej, które odwiedzającym dostarcza zarówno strawy dla ducha jak i dla umysłu. Jest miejscem pielgrzymowania, w którym pierwszej klasy relikwia krwi św. Jana Pawła II jest dostępna dla uczczenia przez wiernych” – czytamy na stronie internetowej sanktuarium.

18 maja obchodzona była 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły. We wtorek przypada z kolei 41. rocznica rozpoczęcia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

4 KOMENTARZE

  1. Ten widok oczywiście raduje moje serce, ale mimo to nie pozwala zapomnieć, że to właśnie Donald Trump podpisał haniebną ustawę 447. I mimo, że robi wiele dobrych rzeczy, to póki tego błędu nie naprawi, ciężko go będzie traktować inaczej niż jako – może nawet sympatycznego, ale – pomocnika bandytów.

  2. Co za żałosna ustawka. To pokazuje, co ten grubas ma w głowie i za kogo ma tych Polaków, którzy w jakikolwiek sposób utożsamiają się z katolicyzmem. A wystarczyłoby 20 osób z transparentami, na których byłyby wypisane trzy cyfry: 4, 4 oraz 7. Trzeba być kompletnym idiotą, by dać się złapać na tak nędzne przedstawienie.

Comments are closed.