650 tysięcy nielegalnych imigrantów w Libii czeka na przeprawę do Europy

Łódź z nielegalnymi imigrantami bez przeszkód wpłynęła do włoskiego portu na Lampedusie. Źródło: Facebook/Matteo Salvini
Zdj. ilustr. Łódź z nielegalnymi imigrantami bez przeszkód wpłynęła do włoskiego portu na Lampedusie. Źródło: Facebook/Matteo Salvini

Raport Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) ujawnił, że aż 650 000 imigrantów czeka obecnie w Libii, gotowych przepłynąć Morze Śródziemne do Europy.

W raporcie stwierdzono, że ​​pandemia koronawirusa może mieć duży wpływ na masową migrację, ale wybuch spowodował, że takie ruchy są teraz trudniejsze do przewidzenia.

Globalny kryzys wywołany pandemią jest bezprecedensowy i trudno jest przewidzieć jego wpływ na handel ludźmi i przemyt migrantów” napisano w raporcie, dodając, że poważne konsekwencje gospodarcze przedłużających się blokad mogą podsycić wzrost migracji z różnych krajów.

Sugeruje to, że ograniczenia w podróżowaniu i ruchu spowodowane przez Covid-19 nie zatrzymują przepływu osób uciekających przed konfliktem, przemocą oraz niebezpiecznymi i nieludzkimi warunkami” – napisano w raporcie.

Według ONZ z powodu ograniczeń w podróżowaniu nielegalni imigranci tym częściej będą korzystać z „usług” przemytników. „Informacje z Libii, gdzie zarejestrowanych jest obecnie około 650 000 migrantów i uchodźców, sugerują, że kryzys zdrowia publicznego w Covid-19 nie zniechęcił ludzi do prób dotarcia do Europy”.

Podczas gdy liczba migrantów przybywających do Unii Europejskiej ogólnie spadła podczas wybuchu koronawirusa, Włochy odnotowały wzrost liczby nowo przybyłych w ostatnich tygodniach.

Jeśli chodzi o długoterminowy wpływ pandemii na masową migrację, raport UNODC przewiduje, że „przyszłe pogorszenie koniunktury gospodarczej może mieć wpływ na przemieszczanie się ludzi do bogatszych krajów”.

Imigranci, którzy przybyli do Włoch podczas blokady koronawirusa, zostali poddani kwarantannie na pokładzie statków. Raport opublikowany w tym miesiącu ujawnił, że włoscy podatnicy płacili aż 4000 € miesięcznie na imigranta utrzymując ich w czasie kwarantanny.

Skandal z finansowaniem luksusowych warunków dla nielegalnych imigrantów ujawnił członek Ligii Alessandro Pagano. Ja się okazało, imigrantów zaokrętowano na luksusowej jednostce pasażerskiej wyposażonej w samoobsługową restaurację, pizzerię, lodziarnię, pub ze specjalnym asortymentem wina, plac zabaw i sala wideo, dwu- lub czteroosobowe kabiny z usługami, a nawet luksusowe apartamenty.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.