Coś się zmienia? Polacy zaczynają mieć dość PiS-owskiego rozdawnictwa. Zaskakujące wyniki badania

Jarosław Kaczyński. Foto: PAP
Jarosław Kaczyński. Foto: PAP

Branża turystyczna w Polsce przeżywa zapaść. Wszystko przez kilkutygodniową izolację spowodowaną koronawirusem. Teraz rząd podobno próbuje pomóc temu sektorowi. W jaki sposób? Jedyny sobie znany – przez socjal plus! Oczywiście trudno nie odnieść wrażenia, że takie działanie ma na celu „kupić” kolejny odsetek elektoratu. Z ostatniego badania Ariadny, na zlecenie WP.pl, wynika jednak, że Polacy mają dosyć socjalniespodzianek.

Trwają prace nad tym jak ma wyglądać 1000 plus na wakacje dla Polaków. Pierwotnie na ten cel Mateusz Morawiecki i spółka planowali przekazać 7 mld zł. Teraz zastanawiają się nad wprowadzeniem ograniczeń. Polegałby one na tym, że pieniądze dostawałyby osoby tylko na etacie, ale zarabiające poniżej 4 tys. zł brutto. Dałoby to oszczędność w wysokości 2 mld zł.

Możliwe, że rządzący wprowadzą jeszcze inne ograniczenia. Niemniej coraz więcej obywateli zaczyna rozumieć, że pieniądze państwowe nie istnieją, bo nie pochodzą z portmonetki prezydenta, premiera, ministra czy innego prezesa. Pochodzą z kieszeni obywateli tego kraju.

Ci obywatele chyba zaczynają mieć dość dzielenia ich własnych pieniędzy, oczywiście po przecedzeniu ich przez urzędnicze sito. Okazuje się, że większość respondentów przepytanych przez Ariadnę jest zdania, że pieniądze na wakacje powinny być przydzielane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Przede wszystkim 39 proc. uważa, że środki powinni dostać tylko, ci którzy płacą podatki, a 26 proc. uważa, że powinni je dostawać ludzie będący w ciężkiej sytuacji.

13 proc. jest za tym, żeby bony trafiały do wszystkich bez względu na to czy płacą podatki czy nie. Jeden proc. miej jest zdania, że powinni go dostać pracujący na etacie i zarabiający poniżej 5 tys brutto.

Do pełnej świadomości jak szkodliwy jest socjal jeszcze daleko, ale światełkiem w tunelu jest refleksja nad tym problemem sporej części społeczeństwa. Coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać wątłą strategię lichego rządu. Wziąć od ludzi, zatrudnić urzędników, którzy podzielą w różnych programach socjalnych pieniądze i oddać, ale już dużo mniej podatnikom. Ci mają myśleć, że coś dostali, a to z kolei miałoby ich motywować do popierania PiS-u.

19 KOMENTARZE

 1. PiS mocno przegiął z obietnicami wyborczymi Dudy i jego bezczelnym powtarzaniem, że to „on” dał 13-nastą emeryturę i 500+. Polacy poczuli, że są traktowani jak małe dzieci, którym obiecuje się słodycze za dobre zachowanie.

  • Największy problem to media i ludzie, którym przysługuje prawo głosu. Jakby chociaż zrobić coś takiego że każdy kto nie kończył studiów czy nie jest przedsiębiorcą ma obowiązek rozwiązania testów np. z podstawy ekonomii może mieć dowolną ilość podejść, ale musi rozwiązać testy i wszystkie zaliczyć jak nie da rady to nie ma prawa głosu.

 2. Ale przecież jest 500+, w poprzednich latach chwalono, że dzięki niemu dzieci mogą wyjechać na wakacje, to i chyba w tym roku powinno się dać.

 3. „Cieszy mię ten rym: „Polak mądr po szkodzie”;
  Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
  Nową przypowieść Polak sobie kupi,
  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.” Jan Kochanowski – Księgi wtóre

 4. bez rozdawnictwa gospodarka bedzie sie zwijala ! aby sprzedawac towar, ludzie musza miec kase ! jak pracodawca ma dac kase, to towary beda drozsze…. no i jak tu sprzedac drozsze towary ???!!!

 5. A mnie się marzy kraj w którym każdy może godnie żyć DZIĘKI WŁASNEJ PRACY, a nie dzięki jałmużnie „łaskawców z PiSu” rozdających hojnie nie swoje pieniądze.

  • No, daj Pan spokój! A z czego będą żyli urzędnicy? Z czego przekupią wyborców?

   Ponieważ wszyscy (z drobnymi wyjątkami) dostali koroną po głowie, to może by w ogóle obniżyć VAT? Np. do 16%, proponuję optymistycznie – tyle, ile mogłaby łyknąć strona rządowa.
   Do tego oczywiście zlikwidować PIT – tego już nie łykną…

 6. 39% wspomnianych w artykule uważa, ze część społeczeństwa nie płaci podatków? Ja pytam, ktora to część społeczeństwa jest nieopodatkowana? Nauczcie sie pisać. Lepiej brzmi: 39% badanych, błędnie twierdzacych( jak zresztą cala pula badanych), ze część społeczeństwa nie placi podatkow, przyznalaby socjal placacym podatki! Dowodzi to przy okazji w jak oplakanym stanie mamy edukację narodu i niska świadomość, która zawsze jest na rękę rządzącym. WSZYSCY PŁACĄ PODATKI. Nic dziwnego, ze tworca nie podpisał się nazwiskiem, przeciez chce on szczerze uświadomić społeczeństwo.

  • 1. skrót myślowy (domyślnie pewnie chodzi o PIT)
   2. trzeba by zobaczyć jak sformułowane było pytanie w ankiecie
   3. edukacja, nie tylko ekonomiczna, jest na tragicznie niskim poziomie
   4. czepiasz się

 7. Moze się Polakom otworzą oczy…..dosyć juz tego zlodziejstwa rozkradania panstwa i przemowien nic nie znaczących….przekop mierzei port lotniczy i setki zatrudnionych kolesiow -prezesow zarabiajacych po 100 tys a zwykly czlowiek ma coraz mniej na codzienne zycie. Teraz jeszcze kolejny bzdet kazdy Polak z oczkiem wodnym….Boże czy my jestesmy debilami ????

 8. burżuje znowu marudzą, najpierw żyją na nasz koszt a potem jeszcze doją DOJNĄ ZMIANĘ i tak dla nas nie będzie już TOUROST 1000 + jak im trzeba będzie zamknąc kasą japy. Niech przeniosą swoje interesy na Ukrainę

Comments are closed.