Dom Hitlera zostanie zamieniony w… [VIDEO]

Dom rodzinny Adolfa Hitlera. Foto: YouTube Euronews
Dom rodzinny Adolfa Hitlera. Foto: YouTube Euronews
REKLAMA

Dom rodzinny Adolfa Hitlera stanie się komisariatem. Austria zakończyła toczącą się od lat walkę o wykorzystanie budynku.

Minister Spraw Wewnętrznych Austrii Karl Nehammer oświadczył, że dom Adolfa Hitlera w Braunau nad rzeką Inn zostanie zamieniony w komisariat. Tym samym Austriacy chcą zakończyć toczony latami spór o przyszłość budynku, w którym urodził się kat Europy.

Budynek znajdujący się bezpośrednio przy granicy z Niemcami budynek stał pusty od 2011 roku. Poprzednią właścicielkę wywłaszczono po latach sporów z powodu niezbędnych remontów.

REKLAMA

Na pożegnanie dostała odszkodowanie w wysokości 800 tys. euro. Wcześniej, przez długi czas, w budynku mieścił się warsztat dla osób niepełnosprawnych organizacji samopomocowej „Lebenshilfe”.

Natomiast od 2017 roku oficjalnym właścicielem budynku został rząd Austrii.

Władze miały jednak problem co zrobić z nieruchomością. Dom Hitlera stał się Mekką dla neonazistów.

Przez lata obawiano się, że to właśnie środowiska neonazistów wykupią budynek i zamienia go w dom spotkań miłośników narodowego socjalizmu.

Szef MSW poinformował, że budynek zostanie przebudowany. Usunięte zostaną np. zmiany na fasadzie naniesione przez nazistów.

Prace zakończone zostaną do 2023 roku. Koszt przebudowy oszacowano na 5 mln euro.

− Austria potrzebowała dużo czasu, by rozliczyć się z własną historią. Ale jesteśmy na właściwej drodze − powiedział minister.

Nehammer podkreślił, że w budynku nie będzie izby pamięci czy pomnika. Natomiast kamień pamiątkowy sprzed domu trafi prawdopodobnie do muzeum.

Natomiast ogólnoeuropejski konkurs na przebudowę domu Hitlera wygrało austriackie biuro architektoniczne Marte.Marte.

Źródło: Deutsche Welle

REKLAMA