Ekspert nie ma złudzeń: szczepienie wszystkich na koronawirusa jest niepraktyczne

Fot. Pixabay

Zastępca dyrektora ds. innowacji Instytutu Pasteura w Petersburgu, Aleksander Semenow, stwierdził, że „koronawirus nie jest tak niebezpieczny jak ospa”. Jak dodał „szczepienie całej populacji przeciwko koronawirusowi jest niepraktyczne”.

Całkowite szczepienie jest możliwe, jeśli jest to infekcja, która zagraża wszystkim grupom ludności, we wszystkich grupach wiekowych, przeciwko której nie ma skutecznego leku i która może prowadzić do śmierci lub niepełnosprawności populacji. Na przykład ospa, wirusowe zapalenie wątroby typu B, gruźlica – mówił podczas konferencji prasowej rosyjski epidemiolog. Przekonywał, że nie jest konieczne szczepienie całej populacji na koronawirusa.

Semenow tłumaczył, że koronawirus może być śmiertelnym zagrożeniem „w niektórych grupach populacji”.

Istnieją grupy ryzyka: są to osoby starsze, osoby z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, układu hormonalnego, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, przewlekłymi chorobami płuc. Dla tych osób koronawirus może być wyrokiem – mówił.

Rosyjski ekspert stwierdził, że w przypadku opracowania szczepionki, zaszczepione powinny być osoby z grupy ryzyka, a nie cała populacja.

Nie sądzę, aby wszyscy zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi – podkreślał.

Słowa naukowca padły po tym, jak rosyjski wicepremier Dmitrij Czernyszenko ogłosił, że Rosja może rozpocząć masowe szczepienia już jesienią. Prace nad opracowaniem szczepionki na koronawirusa prowadzi w Rosji niezależnie od siebie siedem instytucji. Rosyjski resort obrony ogłosił rozpoczęcie testów klinicznych szczepionki. Opracowano ją przy udziale pracowników 48. Centralnego Instytutu Badań Naukowych Ministerstwa.

Źródło: rp.pl

Comments are closed.