Głosowanie korespondencyjne, tradycyjne, zgłaszanie kandydatów i zbiórka podpisów. Podano terminarz wyborczy

Wybory, zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP
Wybory, zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP

W środę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało postanowienia marszałek Sejmu Elżbiety Witek ws. zarządzenia wyborów prezydenckich na 28 czerwca wraz z obowiązującym kalendarzem wyborczym. Od teraz formalnie trwa kampania wyborcza.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym opublikowanym w Dzienniku Ustaw do 5 czerwca będzie trzeba zawiadomić PKW o utworzeniu nowych komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta oraz zawiadomić PKW o uczestnictwie w wyborach przez komitety wyborcze, których zawiadomienia zostały przyjęte w związku z wyborami, które miały odbyć się 10 maja.

Termin rejestracji komitetów wyborczych minie w piątek 5 czerwca, a 10 czerwca mnie termin rejestracji nowych kandydatów, do czego potrzebne jest minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla danej kandydatury.

Do 10 czerwca należy także ponownie zgłosić tych kandydatów, których komitety zostały zarejestrowane przed wyborami zarządzonymi na 10 maja.

Głosowanie korespondencyjne. Termin zgłoszeń

Zgodnie z przyjętą ustawą, wybory prezydenckie odbędą się w sposób „mieszany” – tradycyjnie w lokalach wyborczych, a dla chętnych korespondencyjnie.

Do 16 czerwca będzie czas na zgłoszenie komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju. Do 13 czerwca czas na zgłoszenie konsulowi zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą.

Z kolei do 21 czerwca PKW będzie mogła wydać uchwałę o organizacji na terenie gminy lub jej części głosowania wyłącznie korespondencyjnego, gdyby pogorszyła się tam sytuacja epidemiczna.

Kampania wyborcza – zgodnie z kalendarzem – zakończy się 26 czerwca o godz. 24.00. Wówczas rozpocznie się „cisza wyborcza”.

Głosowanie będzie odbywać się 28 czerwca w godzinach 7-21.

1 KOMENTARZ

  1. 25 dni to oznacza 4000 podpisów dziennie i ponad 166 podpisów co godzinę w trybie 24h lub po 400 na 1h w trybie 10 godzinnym

Comments are closed.