Polakom żyje się gorzej. Kryzys i obostrzenia zbierają żniwo [SONDAŻ]

Wskaźnik dobrobytu/Kryzys. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Kryzys. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
REKLAMA

Przez kryzys związany z koronawirusem Covid-19 oraz wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami Polacy masowo zaczęli tracić pracę. Nowy sondaż pokazuje, że co drugiej osobie w Polsce żyje się gorzej niż kilka miesięcy temu.

W kwietniu bez pracy było już ponad 1,5 mln osób – wynika z Diagnozy+, projektu badawczego realizowanego wspólnie przez Wydział Zarządzania UW oraz think-tanki CASE, GRAPE, IBS i CenEA. Sam kryzys zabrał pracę ok. 660 tys. osób.

Zdaniem ekonomistów w 2020 roku Polska może doznać pierwszej recesji od lat 90-tych. Natomiast według szacunków Komisji Europejskiej gospodarka Polski skurczy się o 4,3 proc.

REKLAMA

Pracownia SW Research zbadała, czy w związku z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa Polacy odczuli obniżenie poziomu życia. Wyniki opublikowała wtorkowa „Rzeczpospolita”.

Aż 47,2 proc. ankietowanych przyznało, iż odczuwają obniżenie poziomu życia. Natomiast 29,7 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie odczuwa obniżenia poziomu życia przez epidemię.

Z kolei 23,1 proc. stwierdziło, iż nie jest w stanie tego ocenić. Autorzy badania wskazują, że pogorszenie swojej sytuacji najczęściej odczuwają najbiedniejsi i z mniejszych miejscowości.

– Negatywne skutki ekonomiczne częściej odczuwają kobiety niż mężczyźni (kobiety 51 proc/ a mężczyźni 43 proc.). Obecna sytuacja dotyka ponad połowę osób w wieku 25-34 lat (58 proc.). Co drugi odczuwający obniżenie poziomu życia ma wykształcenie podstawowe/ gimnazjalne. Najczęściej osoby zarabiające poniżej 1000 złotych (57 proc.) i osoby mieszkające w mieście do 20 tys. mieszkańców (56 proc.) wskazywały, że zaobserwowały pogorszenie sytuacji – skomentowała wyniki Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager z SW Research.

Badanie przeprowadzono w dniach 16 – 27 maja. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia.

Źródło: Rzeczpospolita

REKLAMA