Ukraińcy wracają do Polski. Trzykrotny wzrost w maju

Ukraińcy. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA
Ukraińcy. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA

Z powodu koronawirusa z Polski do połowy kwietnia wyjechało ok. 200 tys. pracowników z Ukrainy. Powolne odmrażanie gospodarki sprawia, że zaczynają wracać na nasz rynek. Agencje zatrudnienia znów ich ściągają, choć na mniejszą skalę niż przed rokiem – podaje „Rzeczpospolita”.

Powołując się na dane Komendy Głównej Straży Granicznej, dziennik poinformował, że o ile w kwietniu do Polski przyjechało niespełna 34 tys. Ukraińców, o tyle w maju liczba ta wzrosła już prawie trzykrotnie, do 94 tys. Również agencje zatrudnienia informują o rosnącym napływie imigrantów zarobkowych z Ukrainy.

„W logistyce i w branży rolno-spożywczej zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy jest o ponad 20 proc. większe niż przed rokiem” – twierdzi prezes agencji zatrudnienia EWL Andrzej Korkus.

Dodaje, że z kolei zapotrzebowanie w branży restauracyjno-hotelarskiej skurczyło się podczas pandemii do minimum. Zmalało też w wielu branżach w przemyśle.

Mniej pracowników z Ukrainy niż przed rokiem

Prezes agencji zatrudnienia Personnel Service Krzysztof Inglot ocenia, że w Polsce pracuje teraz ok. 300–400 tys. Ukraińców mniej niż przed rokiem.

„Jest to efektem fali ich powrotów na Ukrainę w pierwszych tygodniach pandemii (do połowy kwietnia z Polski wyjechało prawie 200 tys. Ukraińców), jak również utrudnionego napływu pracowników sezonowych. Ich przyjazdy ograniczają restrykcje związane z pandemią, przede wszystkim 14-dniowa kwarantanna” – czytamy w artykule.

Uproszczone procedury

Aktualnie wszystkich pracowników, którzy przyjeżdżają do Polski czekają m.in. obowiązkowe testy na obecność koronawirusa oraz 14-dniowa kwarantanną. Według informacji „Rzeczpospolitej”, polska i ukraińska strona pracują nad uproszczeniem procedur przekraczania granicy.

W poniedziałek doszło do spotkania wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy Wasyla Bodnara z ambasadorem RP w Kijowie Bartoszem Cichockim. Rozważane jest uproszczeniem procedur przekraczania granicy i uzyskiwania wiz pracowniczych oraz zawarcie umowy w sprawie pracowników sezonowych.

Źródło: Rzeczpospolita/PAP

2 KOMENTARZE

  1. Propolska polityka PiS = jeszcze więcej Ukraińców w czasie kryzysu gospodarczego i ogromnego bezrobocia pośród Polaków … już wiem na kogo nie głosować

  2. Wracają, żeby konkurować z bezrobotnymi (albo właśnie zwalnianymi) Polakami niższym kosztem pracy?? Dziękujemy Ci Mateuszku.

Comments are closed.