W odmętach socjalizmu. Unia Europejska chce regulować płace

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Komisja Europejska rozpoczęła w środę drugą fazę konsultacji ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców ws. płacy minimalnej. Unia Europejska chce docelowo unijnej płacy minimalnej, jednak na razie może ona nie być obligatoryjna.

Temat płacy minimalnej był dyskutowany na środowym posiedzeniu kolegium komisarzy UE. Na przełomie stycznia i lutego Komisja przeprowadziła pierwszy etap konsultacji.

Unijna płaca minimalna

Na podstawie otrzymanych odpowiedzi KE zdecydowała, że wymagane jest podjęcie działania na poziomie europejskim – powiedział rzecznik KE Eric Mamer. Komisja zastrzega, że jej celem nie jest ustanowienie jednolitej europejskiej płacy minimalnej.

W dokumencie, który jest podstawą drugiego etapu konsultacji, określono możliwe warianty działania UE, by zapewnić, aby płace minimalne były ustalane na odpowiednich poziomach i chroniły wszystkich pracowników. Co oczywiście jest niemożliwe, o czym w dalszej części tekstu.

Urzędnicy z Brukseli wskazują, że krajowe ramy prawne powinny umożliwiać ustanowienie i regularne aktualizowanie ustawowej płacy minimalnej według jasnych i stabilnych kryteriów.

Działania na rzecz inicjatywy w sprawie płac minimalnych w UE to istotny element naszej strategii odbudowy. Każdy zasługuje na godziwy poziom życia – stwierdził unijny komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.

Komisja ma rozstrzygnąć, za pomocą jakich środków chce zająć się tym tematem. Rozważana jest dyrektywa, którą wdrożyć musiałyby wszystkie państwa członkowskie, albo zalecenie przyjmowane przez Radę UE.

Płaca minimalna uderza w najbiedniejszych

Płaca minimalna nie chroni pracowników, ale przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Ustanowienie płacy minimalnej na poziomie na przykład 2000 złotych oznacza, że pracownicy, których praca warta jest 1800 złotych nie znajdą zatrudnienia. Pozostaje im praca na czarno albo bezrobocie.

– Płace minimalne były ustalane na odpowiednich poziomach – twierdzi KE. Odpowiedni poziom płacy minimalnej określa tylko i wyłącznie rynek. Gdyby urzędnicy ustalili płacę minimalną na poziomie niższym od rynkowego nie będzie miało to żadnego znaczenie.

Wiadomo jednak, że płaca ta zostanie określona powyżej poziomu rynkowego, a to spowoduje spadek poziomu zatrudnienia, a jednocześnie wzrost cen towarów i usług, których koszt produkcji lub świadczenia będzie wyższa. Bardziej odczują to oczywiście biedniejsi.

To był plan eksterminacji. Płaca minimalna miała wyeliminować słabszych, głupszych, kobiety i Murzynów. Eugeniczne korzenie gwarantowanego wynagrodzenia

Źródło: PAP/NCzas

2 KOMENTARZE

  1. Czy nie czas, żeby Konfederacja wprowadziła temat opuszczenia przez Polskę eurokołchozu, do publicznego dyskursu?

Comments are closed.