Wielkie wyróżnienie! Polak odznaczony Krzyżem Kawalerskim we Włoszech

Maciej Tarkowski, członek zespołu badaczy szpitala Sacco i Uniwersytetu w Mediolanie.
Maciej Tarkowski, członek zespołu badaczy szpitala Sacco i Uniwersytetu w Mediolanie wraz z zespołem. (Fot. Twitter/PLinItalia)

Polski biolog medyczny Maciej Tarkowski z Mediolanu został wyróżniony przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę Krzyżem Kawalerskim za zasługi w walce z epidemią koronawirusa. Nazwisko Polaka znalazło się na liście ogłoszonej w środę przez Pałac Prezydencki.

„Jestem zaskoczony i zaszczycony” – powiedział PAP dr Tarkowski.

Pracujący od 13 lat we Włoszech doktor Tarkowski jest w zespole badaczy z mediolańskiego szpitala Sacco oraz tamtejszego uniwersytetu, który pod koniec lutego wyizolował włoski szczep koronawirusa.

Razem z nim prezydent Włoch odznaczy pozostałych członków zespołu badawczego. To Claudia Balotta, Gianguglielmo Zehender, Arianna Gabrieli, Annalisa Bergna, Alessia Lai.

W rozmowie z PAP w środę polski naukowiec podkreślił, że wiadomość o odznaczeniu była dla niego i dla jego kolegów zaskoczeniem, bo dowiedzieli się o tym od dziennikarzy i osób składających im gratulacje.

Maciej Tarkowski dodał, że jest szczególnie „usatysfakcjonowany i zaszczycony”, gdyż odznaczenie przyznał mu prezydent Sergio Mattarella, którego bardzo ceni.

Zaznaczył, że nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń. Być może termin zostanie przesunięty na czas, gdy będzie możliwa organizacja takiej uroczystości.

Gratulacje doktorowi Tarkowskiemu złożyła na Twitterze ambasada RP we Włoszech.