Dlaczego w Polsce jest gorzej niż na Zachodzie? Liczby nie kłamią. Polak płaci 7 razy wyższy podatek niż Brytyjczyk

podatki, zmartwienie.
Foto: Flickr/PAP

To jest nieprawdopodobne! Polak zarabiający 5,212 zł musiał oddać na ZUS i w podatkach 2,135 zł. Tymczasem Brytyjczyka opłaty wyniosły… 209 zł. Tak było w 2019 roku, a w 2020 niewiele się zmieniło.

Teraz większość pracowników zarabiających 5,228 zł musi wyrzucić za ZUS i podatek 2,081 zł. A Anglik za podatki i ZUS płaci 300 zł miesięcznie. Dlaczego tak jest?

W Polsce podatki płacimy co miesiąc i jeśli ktoś nie załapie się na ulgi, to to ile zarabia nie ma znaczenia. Przymusowa, comiesięczna opłata ZUS wynosi 1,431 zł. Mimo to, że nastąpił spadek zarobków, to wysokość składki prawdopodobnie się nie zmieni. Poza tym w Polsce podatek od dochodu wynosi 17 albo 32 proc.

Dlaczego Anglicy płaca kilka razy mniej?

W Anglii jest kwota wolna od podatku. W 2020 roku wynosi ona 62,5 tys zł. Dopiero zysk, który przekroczy tę kwotę zostaje obciążony podatkiem w wysokości 20 proc. Z tym, że te daninę można płacić na koniec roku, a czasem nawet po 1,5 roku. Dzięki temu pieniądze te można reinwestować zamiast zaciągać kredyty.

W Polsce kwota wolna od podatku to w praktyce fikcja. Wynosi ona bowiem 3 tys. zł! Podatek natomiast trzeba płacić co trzy miesiące. Nie ma możliwości reinwestowania pieniędzy więc Polacy zaciągają kredyty.

Inną kwestią jest kwota wolna od angielskiego odpowiednika ZUS, a ta wynosi 42,5 tys. zł. Ponad tę kwotę za zysk do 250 tys. zł płaci się 9 proc., za zysk ponad 250 tys. zł ZUS wynosi 2 proc. Tę daninę Anglicy podobnie jak podatek także mogą płacić pod koniec roku.

Tak więc Polak, który zarobi nieco ponad 5 tys. zł musi oddać państwu 2 tys., a Anglik, który zarobi tyle samo oddaje zaledwie 300 zł.

Źródło: dobryruch.co.uk

18 KOMENTARZE

 1. Ładna propaganda, ale nieprawdziwa: proszę teraz o zestawienie podatków Polaków i Brytyjczyków, ale obok PIT i ZUS proszę dodać podatek od nieruchomości i już tak fajnie w tej Anglii nie będzie… :-)))))))))))))

  • Niezbyt. Niezbyt się z Tobą zgadzam. Oczywiście artykuł to uproszczenie, ale by dobrze porównać opodatkowanie, trzeba by z 10 takich artykułów.
   Co do zasady – podatek od nieruchomości płacą właściciele tychże. Można nie mieć nieruchomości, czyż nie? U nas możesz też nie mieć, a i tak płacisz wysokie podatki.
   W konsekwencji w Wlk. Brytanii wyższe podatki płacą rzeczywiście bogatsi, a w Polsce wszyscy.
   I teraz… dla kogo jest bardziej dokuczliwy podatek? Dla Anglika, który dużo zarabia i oddaje państwu 20-30% – po prostu nie kupi sobie jachtu, czy dla Polaka, który zarabia 1/10 tego co Anglik, ale oddaje państwu 60-70% – nie wyjedzie na urlop z rodziną?
   W swoim szyderstwie zachowaj jakiś umiar, pliz…

 2. Dopuki rządzi nami rząd z siedzibą poza Polską, nigdy w Polsce lepiej nie będzie. Potrzeba nam zmiany, potrzeba Konfederacji choćby tylko po to by przekonać się czy nastąpi jakaś zmiana. Bo na co stać obecny rząd i tzw. opozycję już wiemy. Ci inteligentniejsi od dawna a mniej inteligentni już się przekonują.

 3. Realne zmiany chce wprowadzić tylko konfederacja. Trzeba nam obniżenia wydatków państwa, a w tedy będzie można obniżyć podatki.

  • Z emerytur prywatnych, na które sobie odkładają i jeszcze pracodawca płaci tez na tą emeryture prywatna pracownika.
   Emeryturą państwową jest bardzo niska – ale jest :)

 4. Tak, głównie ZUS, np. w UK tamtejszy sto razy mniej! Kilkadziest funtów na rok!
  U nas miesięczny ZUS, po podwyzce od stycznia dla działalności, wynosi tyle prawie co najniższa pensja netto!
  Zgroza!

 5. Gdyby ktoś się do was udał zażądał co miesiąc 2000 PLN haraczu powiedzielibyście bujaj się.
  Gdy ktoś robi dokładnie to samo w formie aktu prawnego cisza.
  Tak, to pozory państwa prawa. Nie dotyczy to oczywiście SKOKów itp.
  A tak naprawdę chodzi o 15 letnich mundurowych emerytów i tych trzy literowych, wynagrodzenia dla górników siedzących w domach, kolejarzy podobnie biorących pół pensji za gotowość podjęcia pracy. Oraz oczywiście tysiące lipnych etatów w administracji rządowej i samorządowej dla żon i synaczków UBoli. Oczywiście etaty dla komsomołek w szkolnictwie gdzie nie ma żadnych wymagań dlatego ciągną tam wszelakie komuchy. „Janczaria” komuny przegłosuje każdego.

 6. Same klamstwa, a mlodziez sie podnieca. Sprawdzajcie co tu pisza, bo oni licza na wasza glupote. Podatki w GB sa wyzsze niz w Polsce podobnie jak w Danii czy innych zachodnich krajach.
  Latwo sprawdzic. W tym takze te ukryte w Wat i innych oplatach.
  Ceny sprzetu sportowego, zywnosci, paliwa itd sa WYZSZE niz w Polsce. Sommer-manipulant.

 7. Bzdury piszecie. Podatek w UK płaci się co miesiąc od miesięcznej wartości zarobków lub tzw. tygodniówki. To próg podatkowy jest ustalony rocznie a nie płatność podatku.

Comments are closed.