Polacy wskazali ważną cechę prezydenta. Opozycja kontra obóz rządzący [SONDAŻ]

Duda Trzaskowski/kandydaci na prezydenta/sondaż
Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. / foto: PAP

Pracownia SW Research na zlecenie rp.pl zapytała ankietowanych o najlepszy układ polityczny, jeśli chodzi o wybór prezydenta. Respondenci mogli się opowiedzieć za wyborem polityka z obozu rządzącego albo z opozycji lub też postawić na kompetencje kandydata.

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że najlepszy dla Polski w dobie pandemii byłby ponowny wybór kandydata tej partii. Jak podkreślają rządzący, zapewniłoby to „zgodną współpracę” prezydenta z rządem i większością parlamentarną.

Wybór któregokolwiek kandydata opozycji oznaczałby automatycznie wojnę na górze – przekonywał wicerzecznik PiS i członek sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, Radosław Fogiel.

Opozycja natomiast twierdzi, że prezydent wywodzący się z jej środowiska byłby elementem kontroli nad większością rządzącą.

Prezydent z opozycji to gwarancja, że wszyscy ci, którzy łamią prawo, nie pozostaną bezkarni. Prezydent z opozycji to gwarancja, że rządowi ktoś będzie patrzył na ręce, a jest na co patrzeć – twierdził Rafał Trzaskowski.

Uczestnicy sondażu SW Research ustosunkowali się do pytania, czy ich zdaniem korzystniejsze jest, gdy prezydent wywodzi się z obozu władzy czy też z opozycji. Na tak postawione pytanie 18 proc. respondetów odpowiedziało, że lepszą sytuacją jest wybór prezydenta z obozu władzy. Przeciwne zdanie miało 21,5 proc. ankietowanych.

Z kolei 48,2 proc. respondentów stwierdziło, że polityczne pochodzenie kandydata nie ma tu większego znaczenia. Liczą się bowiem kompetencje polityka, który ma być głową państwa.

12,3 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.

Kompetencje prezydenta nad jego związki z większością rządzącą przedkłada połowa osób z wykształceniem średnim i zbliżony odsetek respondentów powyżej 50 roku życia. Profesjonalizm prezydenta za najważniejszy uważają 2 na 3 osoby o dochodach nie wyższych niż 1000 zł miesięcznie i ponad połowa mieszkańców miast wielkości od 100 tys. do 199 tys. osób – skomentował dyrektor działu analiz SW Research Adrian Wróblewski.

Badanie przeprowadzono wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 3-4.06.2020r. Udział w nim wzięło 800 Internautów powyżej 18. roku życia.

Źródło: rp.pl

10 KOMENTARZE

  1. Pan Trzaskowski, picuś glancuś i laluś zawodowy, Europejczyk pełna gębą , władający ilomaś tam językami obcymi, ale w żadnym nie mający wiele do powiedzenia , ostatnia nadzieja i dubler w wyborach ,, hołoty w Sejmie ,, z obozu ,, zdrady i zaprzaństwa,, jak nazwał ich Kaczafi – moim zdaniem słusznie, pewnie POgrąży do końca totalniactwo.

  2. Najważniejszą cechą Andrzeja Dudy i wyróżniającą go wśród kandydatów jest to, że nie atakuje swoich przeciwników.

  3. Trzaskowski w Zakopanem. Prawdziwi górale z pewnością kopnęliby „Rafałka z LGBT+” w tylną część ciała i wyprowadzili poza granice Podhala. Ci „instruktorzy narciarstwa” z którymi rozmawiał, to prawdopodobnie byli odgrywający rolę instruktorów geje lub kodziarze, na spotkanie z „Rafałkiem z LGBT+” sprowadzeni z Warszawy.

  4. Panie „Rafałku z LGBT+”. Jak się buduje lotnisko w Berlinie? Czy wszystko przebiega zgodnie z planem? My oczywiście zablokujemy budowę CPK, aby nie drażnić naszych „niemieckich przyjaciół”.

  5. Trzaskowski kłamie w żywe oczy, albo nie rozumie roli i zadań prezydenta, jeżeli twierdzi, że „Prezydent z opozycji to gwarancja, że wszyscy ci, którzy łamią prawo, nie pozostaną bezkarni”.

  6. Jak nie manekin, popychadło i żałosna kreatura – to laluś-pedryl i szmbolej w jednym. Tych pajaców na pewno nie wybiorę.

Comments are closed.