Szef opozycji w Wenezueli pojawił się na ulicy Caracas. Francuzi odetchnęli? [WIDEO]

Juan Guaido. Foto: Twitter
Juan Guaido. Foto: Twitter
Prenumerata NCZ! z prezentem

Napięte relacje pomiędzy Paryżem a Caracas trwały przez wiele tygodni. Ambasada Francji była blokowana przez policję, a rząd Nicolasa Maduro twierdził, że szef opozycji Juan Guaido znajduje w ambasadzie schronienie.

Tymczasem w internecie udostępniono filmy, na których Guaido spotyka się z ludźmi na ulicach Caracas. Paryż wcześniej zaprzeczył obecności Juana Guaido w swojej placówce dyplomatycznej. Film ma potwierdzić tę wersję.

Juan Guaido pojawia się na filmiku w rękawiczkach i masce ochronnej. Wita się z ludźmi. Prezydent Wenezueli Maduro sugerował, że Juan Guaido mógł „ukryć się w ambasadzie”. Trzy dni później jego minister spraw zagranicznych oświadczył nawet konkretnie, że jest w „ambasadzie francuskiej”, a inny opozycjonista Leopoldo Lopez znalazł schronienie w rezydencji hiszpańskiego ambasadora. Domagał się też ich aresztowania.

W piątek 5 czerwca rzeczniczka francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Agnès von der Mühl dementowała te informacje. Dodała, że Francja „potwierdziła to kilkakrotnie władzom Wenezueli”.

Przewodniczący Parlamentu i przywódca opozycji Guaido jest ścigany za kilka spraw. Nie ma jednak oficjalnego nakazu jego aresztowania. Prokurator generalny Wenezueli Tarek William Saab oskarża go, że wspierał próbę inwazji na kraj na początku maja, przy współudziale Stanów Zjednoczonych.

Źródło: AFP/ Le Figaro