
Duży dziennik francuski „Ouest France” opisuje „weekend protestów” w Polsce. „Ulice polskiej stolicy, po kilkumiesięcznym odpoczynku, zaroiły się od protestujących” – pisze korespondentka gazety Justine Salvestroni.
Wymienia antyszczepionkowców, wiece solidarności z Białorusinami i „strajkujących przedsiębiorców”, przez których omal „nie spóźniła się na cotygodniowe spotkanie”.
Dziwne, że nie wymieniła „antyrasistów”, którzy pojawili się nad Wisłą, chociaż Murzynów tu rzadko biją, bo tylu ich co na lekarstwo.
Jej zdaniem ten ostatni ruch „przypomina francuskie żółte kamizelki, ale bez przemocy”. We Francji na ulice raczej wychodzili nie tyle pracodawcy, co pracobiorcy, ale pomińmy tą różnicę.
Korespondentka cytuje „przywódcę Pawła Tanajno”, który „stał się symbolem niezadowolenia związanego z zarządzaniem kryzysem przez rząd” i kwarantanny.
Dalej padają przykłady. „34-letnia prawniczka Kasia dołączyła do manifestacji: prowadziłem kampanię przeciwko PiS (ultra-konserwatywna partia rządząca) i reformie wymiaru sprawiedliwości w 2015 r., Ale było to bezużyteczne, więc się wstrzymałam”.
Teraz zawiedziona kobieta, zapewne z okolic KOD „ruszyła”, bo „Paweł Tanajno krytykuje wszystkie rządy od czasu obalenia komunizmu, oferuje realną alternatywę. Jest jednym z nas, ale łączy też pracowników. I rozumie ekonomię i znaczenie własności prywatnej”.
Dalej autorka dodaje, że kryzys ekonomiczny wywołany epidemią Covid-19 w Polsce ma łagodniejszy przebieg, niż w innych krajach europejskich, nawet z prognozą wzrostu na rok 2020. Kryzys „jednak wstrząsnął polskim modelem”, a stopa bezrobocia powinna wzrosnąć ponad dwukrotnie w nadchodzących miesiącach, do 9-10%. Dodaje, że dodatki socjalne są bardzo niskie (około 130 euro miesięcznie).
Twierdzi też, że trzy tygodnie przed wyborami prezydenckimi staje „drażliwa kwestia zreformowania państwa opiekuńczego”. I co tu wymagać od Francuzów zrozumienia innych, skoro nawet „korespondenci” ich mediów wydaj a się mocno pogubieni.
Vent de contestation sur la Pologne de l’après-confinement https://t.co/9NE8JP7BUh
— Ouest-France (@OuestFrance) June 8, 2020
Źródło: France Info