J. K. Rowling i Daniel Radcliffe jako Harry Potter/Fot. domena publiczna/Materiały prasowe
J. K. Rowling i Daniel Radcliffe jako Harry Potter/Fot. domena publiczna/Materiały prasowe
REKLAMA

Autorka serii o Harrym Potterze, J. K. Rowling, ośmieliła się stwierdzić, że miesiączkują tylko kobiety. Po jej wpisie rozpętała się nagonka. Teraz głos zabrał sam Daniel Radcliffe, czyli filmowy Harry Potter. Aktor postanowił przeprosić fanów za „transfobię” pisarki.

Radcliffe twierdził, że czuje się zmuszony do zabrania głosu w sprawie wpisów Rowling. Pisarka udostępniła bowiem na swoim Twitterze artykuł „Opinia: Stworzenie bardziej równego świata po COVID-19 dla osób, które miesiączkują”. Dodała swój komentarz, w którym stwierdziła, że „kiedyś było słowo dla tych osób”.

Radcliffe zwrócił się do „wszystkich ludzi, którzy uważają że ich doznania z książkami (o Harrym Potterze – przyp. red.) straciły blask”. Stwierdził, że „jest mu bardzo przykro z powodu bólu, jaki wywołały te komentarze”.

REKLAMA

Aktor stwierdził ponadto, że „transpłciowe kobiety są kobietami”.

„Wszelkie przeciwne stwierdzenia wykreślają tożsamość i godność osób transpłciowych i są sprzeczne z wszelkimi poradami udzielanymi przez profesjonalne ośrodki opieki zdrowotnej, które dysponują znacznie większą wiedzą specjalistyczną w tej dziedzinie niż Jo lub ja” – dodał. Zapewniał, że nie idzie na wojnę z Rowling, ale walczy w słusznej sprawie.

„Jo jest bez wątpienia odpowiedzialna za to, jak potoczyło się moje życie” – przyznał. Dodał jednocześnie, że „czuje się zmuszony” zabrać głos w tej sprawie jako członek „The Trevor Project”. Organizacja przedstawia się jako zapobiegająca samobójstwom gejów, lesbijek i innych przedstawicieli środowiska LGBT.

Źródło: dailymail.co.uk

REKLAMA