Szpieg CIA skazany na śmierć. Iran bierze odwet za śmierć gen. Sulejmaniego

Donald Trump plakat, Kasem Sulejmani Źródło: Pixabay, Wikipedia, collage
Donald Trump plakat, Kasem Sulejmani Źródło: Pixabay, Wikipedia, collage

Obywatel Iranu, który przekazał informacje amerykańskim i izraelskim służbom wywiadowczym na temat miejsca pobytu zabitego w styczniu irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, zostanie wkrótce stracony – podał we wtorek irański wymiar sprawiedliwości.

„Mahmud Musawi-Madżd, jeden ze szpiegów CIA i Mosadu, został skazany na śmierć” – powiedział rzecznik wymiaru sprawiedliwości Golamhosejn Esmaili na konferencji prasowej.

„Poinformował naszych wrogów o miejscu pobytu męczennika Sulejmaniego” – dodał, nie podając więcej szczegółów, ani daty egzekucji.

Generał Sulejmani był dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i był uważany za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów w Bagdadzie.

Waszyngton oskarżał Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na bazy USA w Iraku, które zostały przeprowadzone przez proirańskie grupy paramilitarne.

Po zabiciu popularnego generała Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, gdzie 8 stycznia stacjonowały siły USA. Żaden żołnierz amerykański nie został zabity, jednak u ponad setki zdiagnozowano później urazowe uszkodzenie mózgu (TBI). (PAP)

Comments are closed.