
Sklep polski czy zagraniczny? Państwowy czy prywatny? Panel Ariadna sprawdził co o „Warzywniaku Plus” myślą Polacy.
Rząd PiS planuje reaktywację kolejnego reliktu PRL – czyli państwowych sklepów. W ramach „Warzywniaka Plus” rozważane są dwa scenariusze.
Pierwszym jest stworzenia nowej marki od zera. Drugim – wykup istniejącej sieci i upaństwowienie.
– Sieć sklepów kontrolowana przez państwo byłaby na pewno uzupełnieniem tego, nad czym pracujemy, czyli obecności państwa na kilku rynkach w ramach przetwórstwa produktów rolno-spożywczych – tłumaczył wiceminister aktywów Artur Soboń.
Na celowniku PiS znalazły się wycofujące się z Polski brytyjskie Tesco oraz amerykańska Żabka. W przypadku Amerykanów upaństwowienie raczej w grę nie wchodzi, bo na swojej sieci zarabiają nieźle.
Panel Ariadna sprawdził co o pomyśle PiS sądzą Polacy. Wyniki badania opublikował portal Money.pl.
Z sondażu wynika, że aż 44 proc. respondentów poparłoby utworzenie państwowej sieci sklepów. 31. proc. respondentów jest przeciwna takiemu pomysłowi, a 25 proc. nie ma na ten temat wyrobionego zdania.
Pomysł ten najwięcej zwolenników ma wśród wyborców PiS. Najwięcej przeciwników wśród wyborców opozycji.
Również przedsiębiorcom nie podoba się takie rozwiązanie.
– W większości krajów działa co najwyżej kilku dużych operatorów, jeśli chodzi o handel spożywczy. U nas jest ich znacznie więcej. Rynek jest rozdrobniony. Czy zatem wejście kolejnego gracza może coś zmienić? Wątpię – powiedział Marcin Bańka, prezes Polskiej Grupy Zakupowej Kupiec.
– Doskonale wiemy, jak w przeszłości funkcjonowały firmy zarządzane przez państwo. Handel wymaga elastyczności, a państwowa firma może być „ociężała”, nie nadąży za konkurencją – wskazał z kolei ekspert od sektora handlu i były prezes sieci Lewiatan Wojciech Kruszewski.
Co ciekawe – z badania wynika też, że dla 58 proc. badanych nie ma znaczenia, czy robią zakupy w polskich czy zagranicznych sklepach. Najzabawniejsze wyniki przyniosło jednak badanie dotyczące polskiego kapitału.
Aż 32 proc. badanych było przekonanych, że amerykańska Żabka to w pełni polski kapitał. Jako w pełni polski kapitał 17 proc. badanych wskazało portugalską Biedronkę, 6 proc. niemiecki Lidl, a 4 proc. duńskie Netto.
Źródło: Money.pl