SZOK! PiS chce zafundować nam mandat za bałagan w aucie

Lepiej już zawczasu dobrze wyszorować auto
Lepiej już zawczasu dobrze wyszorować auto. Foto: Pixabay
REKLAMA

MSWiA chce zmienić Kodeks wykroczeń. Na kierowców czeka m.in. mandat za bałagan w samochodzie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji forsuje projekt rozporządzenia zmieniające art. 117 Kodeksu wykroczeń. Do taryfikatora trafią dwa nowe wykroczenia.

Jednym z nich jest „nieutrzymywanie środka transportu we właściwym stanie sanitarnym przez obowiązanego przewoźnika”.

REKLAMA

Zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń (Dz.U.2019.0.821 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń):

§ 1. Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym.

Jak wskazuje Ewelina Czechowicz z Bankier.pl wskazany przepis będzie odnosić się np. do taksówkarzy, kierowców autobusów oraz busów. Na celowniku znajdą się zatem wszyscy przewoźnicy.

A jaka kara może ich spotkać? MSWiA chce, aby mandat za brud w aucie wynosił 150 złotych.

Przypomnijmy, że w maju na jaw wyszło, że PiS szykuje też wysokie mandaty dla posiadaczy zwierząt, które stwarzają zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka. Kara nie będzie się ograniczać do ras zaliczanych do groźnych.

Policja będzie mogła skierować wniosek o ukaranie posiadacza takiego zwierzęcia do sądu. A wówczas sąd może orzec karę do 5000 złotych, a nawet ograniczenie wolności.

Źródło: Bankier.pl

REKLAMA