Silne trzęsienie ziemi na Oceanie Spokojnym. Nowa Zelandia zagrożona tsunami? [VIDEO]

Trzęsienie Ziemi na Oceanie Spokojnym.
Trzęsienie Ziemi na Oceanie Spokojnym. (Zdj. USGS)
REKLAMA

W nocy z czwartku na piątek czasu lokalnego doszło do silnego trzęsienia ziemi w pobliżu archipelagu Kermadec. To około tysiąca km na północny wschód od Nowej Zelandii. Jak poinformowała Narodowa Agencja Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii nie ma zagrożenia dla obywateli.

Trzęsienie miało siłę 7,4 stopni w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się na głębokości 10 km i 730 km od nowozelandzkiego miasta Tauranga

„Po trzęsieniu ziemi w pobliżu archipelagu Kermadec (ok. 1000 km na północny wschód od Nowej Zelandii) nie ma zagrożenia tsunami dla Nowej Zelandii” – poinformowała Narodowa Agencja Zarządzania Kryzysowego NZ. Na tym etapie wiadomo, że trzęsienie najprawdopodobniej nie spowoduje tsunami. Zagrożeniem są natomiast silne i nietypowe prądy oraz trudne do przewidzenia przypływy.

REKLAMA

Na tym obszarze trzęsienia ziemi zdarzają się dość często, ale nie są aż tak silne. W ubiegłym miesiącu premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern musiała przerwać wywiad z BBC z powodu właśnie trzęsienia ziemi. Uderzył ono wtedy 90 km na północ od stolicy, Wellington, o godzinie 8 rano czasu lokalnego.

Ardern zachowała spokój, ale przerwała gospodarzowi programu słowami: „Właśnie mieliśmy małe trzęsienie ziemi”.

REKLAMA