Niemcy rozważają wypłatę odszkodowań… Murzynom

Kategoria:

UWAGA! Tekst zdemonetyzowany!
CENZURA

Szanowny Czytelniku! Czytasz artykuł, w którym musieliśmy wyłączyć reklamy. Został on uznany za nienadający się do monetyzacji, zbyt kontrowersyjny, niepoprawny politycznie itd. Rozważ wsparcie Fundacji Najwyższy Czas, która pomaga utrzymywać nasz portal (KLIKNIJ)

W Niemczech trwa spór o wypłatę odszkodowań dla państw, które były niemieckimi koloniami w Afryce. Za zbrodnie na tamtejszej ludności Niemcy mogą zapłacić gigantyczne odszkodowania.

W USA trwa konflikt wywołany przez zabójstwo George’a Floyd’a. Podnoszone są kwestie setek lat wyzysku i nierównego traktowania czarnoskórych.

Konflikt przeniósł się również do Europy. Posąg brytyjskiego handlarza niewolnikami Edwarda Colstone’a w Bristol został wrzucony do portowego basenu.

CENISZ SOBIE WOLNOŚĆ SŁOWA? MY TEŻ!

Środowisko skupione wokół pisma "Najwyższy Czas!" i portalu NCzas.com od lat stoi na straży konserwatywno-liberalnych wartości. Jeżeli doceniasz naszą pracę i nie chcesz pozwolić na to, aby w Internecie zapanowała cenzura – KLIKNIJ wesprzyj naszą działalność. Każda złotówka ma znaczenie!

Natomiast w Bostonie demonstranci urwali głowę posągu Krzysztofa Kolumba. Z kolei w Antwerpii przezornie zdjęto z cokołu pomnik króla Leopolda II, kata Kongo.

Rozmowy nt. symbolicznego uczczenia ofiar kolonializmu ruszyły też w Niemczech. Mało tego, pojawiły się pomysły wypłacenia odszkodowania.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że Niemcy w Afryce byli kolonizatorami dość krótko. De facto okres ich podboju trwał od 1884 roku do końca I wojny światowej.

Jednak kolonizatorzy z tamtego okresu wciąż cieszą się szacunkiem i są upamiętnieni w Niemczech.

Ostatnio o odszkodowania upominają się spadkobiercy plemion Herero i Nama w niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej czy plemienia Maji-Maji we wschodniej Afryce. Ludność ta była mordowana przez Niemców, w trakcie buntów przeciwko kolonizatorom.

Najbardziej znana jest sprawa Namibii. Kraj ten domaga się od Niemiec odszkodowania za ludobójstwo na plemionach Herero i Nama.

– Miało tam (w Namibii – red.) miejsce ludobójstwo. (…) Herero i Nama skarżą Niemcy w Nowym Jorku. W skardze chodzi z jednej strony o zadośćuczynienie, ale także o możliwość udziału w negocjacjach – wyjaśnił roszczenia plemion prof. Jürgen Zimmerer.

W grę mogą wchodzić nawet miliardy euro. O tym, że całkiem niedawno zrównali Polskę z ziemią i wymordowali miliony Polaków oczywiście nie pamiętają i nie planują jakichkolwiek odszkodowań dla nas.

Źródło: Deutsche Welle