Niemcy rozważają wypłatę odszkodowań… Murzynom

rośnie liczba bezrobotnych imigrantów/Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Foto: PAP/DPA
Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Foto: PAP/DPA

W Niemczech trwa spór o wypłatę odszkodowań dla państw, które były niemieckimi koloniami w Afryce. Za zbrodnie na tamtejszej ludności Niemcy mogą zapłacić gigantyczne odszkodowania.

W USA trwa konflikt wywołany przez zabójstwo George’a Floyd’a. Podnoszone są kwestie setek lat wyzysku i nierównego traktowania czarnoskórych.

Konflikt przeniósł się również do Europy. Posąg brytyjskiego handlarza niewolnikami Edwarda Colstone’a w Bristol został wrzucony do portowego basenu.

Natomiast w Bostonie demonstranci urwali głowę posągu Krzysztofa Kolumba. Z kolei w Antwerpii przezornie zdjęto z cokołu pomnik króla Leopolda II, kata Kongo.

Rozmowy nt. symbolicznego uczczenia ofiar kolonializmu ruszyły też w Niemczech. Mało tego, pojawiły się pomysły wypłacenia odszkodowania.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że Niemcy w Afryce byli kolonizatorami dość krótko. De facto okres ich podboju trwał od 1884 roku do końca I wojny światowej.

Jednak kolonizatorzy z tamtego okresu wciąż cieszą się szacunkiem i są upamiętnieni w Niemczech.

Ostatnio o odszkodowania upominają się spadkobiercy plemion Herero i Nama w niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej czy plemienia Maji-Maji we wschodniej Afryce. Ludność ta była mordowana przez Niemców, w trakcie buntów przeciwko kolonizatorom.

Najbardziej znana jest sprawa Namibii. Kraj ten domaga się od Niemiec odszkodowania za ludobójstwo na plemionach Herero i Nama.

– Miało tam (w Namibii – red.) miejsce ludobójstwo. (…) Herero i Nama skarżą Niemcy w Nowym Jorku. W skardze chodzi z jednej strony o zadośćuczynienie, ale także o możliwość udziału w negocjacjach – wyjaśnił roszczenia plemion prof. Jürgen Zimmerer.

W grę mogą wchodzić nawet miliardy euro. O tym, że całkiem niedawno zrównali Polskę z ziemią i wymordowali miliony Polaków oczywiście nie pamiętają i nie planują jakichkolwiek odszkodowań dla nas.

Źródło: Deutsche Welle

12 KOMENTARZE

 1. Skoro tak, to może wypadałoby wespół z Afryką niemiaszków po prostu najechać ?
  Amerykanie wyjdą, a poszkodowani przyjdą.

 2. Zapewne sfinansuje to cala europa z budżetu
  czytaj Polak z Czechem tez zapłaci

  Gdzie odszkodowania za kolonizacje wschodu europy?

 3. Ooo… To zanim my doczekamy się rozpatrzenia okresu ’39-’45, to na terenie Niemiec będzie już nowe państwo – Kalifat Turko- germański… Grabieży z czasów zaborów i rabunkowej polityki 1914-1918 nawet nie ma co poruszać.

 4. Niemcy powinni już się przygotowywać do wypłaty odszkodowań za gehennnę, którą stworzyli naszym dziadkom i rodzicom; jak na razie wypłacili się Żydom, którzy są dzisiaj przyjaciółmi dla Izraelitów- przyjdzie czas i na spłatę strat materialnych – a także tych trudnych do oszacowania – spowodowanych w Polsce przez Niemców.

 5. a najwięcej dostanie Murzyn zmuszony wyprowadzić niemieckiego doga na spacer wtedy, kiedy oglądał swój ulubiony film o Kwinto, co ujawnili Polacy w filmie „Vabank” i udaremnili wypróżnienie się go na perski dywan „pożyczony” na zawsze z zaplecza sklepu kolonialnego przez onego;

 6. A ja zamiast odszkodowań od niemców przyjąłbym w ramach odbudowy kraju 2000 km autostrad pomiędzy wszystkimi miastami wojewódzkimi w Polsce i kilkanaście mostów. Z zastrzeżeniem że płacą Niemce, a nadzorują Polacy. Nie pogardziłbym dwiema elektrowniami atomowymi. Pieniądze znikłyby w kieszeniach parawako-lewako-konserw.

Comments are closed.