Mike Pompeo wzywa Chiny do natychmiastowego uwolnienia Kanadyjczyków

Ostrzał bazy lotniczej w Iraku. Mike Pompeo
Sekretarz Stanu Mike Pompeo Foto: White House

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał władze Chin do natychmiastowego uwolnienia dwóch Kanadyjczyków, oskarżonych o szpiegostwo.

„Stany Zjednoczone popierają Kanadę, wzywając Pekin do natychmiastowego uwolnienia tych dwóch mężczyzn – Michaela Kovriga i Michaela Spavora – i odrzucają wykorzystywanie ich nieuzasadnionego zatrzymania do zastraszania Kanady” – przekazał Pompeo w oświadczeniu.

Zaznaczył, że wysuwane przeciwko zatrzymanym „zarzuty są umotywowane politycznie i całkowicie bezpodstawne”.

W piątek chińscy prokuratorzy ogłosili, że postawili formalne zarzuty szpiegostwa dwóm zatrzymanym pod koniec 2018 roku Kanadyjczykom.

Były dyplomata Kovrig został oskarżony o zbieranie tajemnic państwowych i informacji wywiadowczych, a przedsiębiorca Spavor – o kradzież i przekazywanie tajemnic państwowych za granicę; zarzuty postawiono im 19 czerwca.

Obaj Kanadyjczycy są w Chinach przetrzymywani od grudnia 2018 roku. Zatrzymano ich wkrótce po aresztowaniu w Kanadzie wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou. Obecnie toczy się postępowanie o jej ekstradycję do USA, gdzie grozi jej wieloletnie więzienie.

Sprawa Kanadyjczyków wpisała się w narastające tarcia na linii Kanada-ChRL. Ani Pekin, ani Ottawa nie przyznały tego publicznie, ale działania przeciwko Kovrigowi i Spavorowi powszechnie odbierane są jako odwet za aresztowanie Meng i jako próbę wywarcia wpływu na kanadyjski wymiar sprawiedliwości w sprawie jej ekstradycji. Kanadyjskie władze określały aresztowanie swoich obywateli jako arbitralne.

PAP

2 KOMENTARZE

  1. Po aresztowaniu wiceprezes Huwaei w Vankuwer, w jej miejcu zamieszkania i z prawem stalego pobytu, premier Kanady powiedzial ze Kanada nie ma nic do tej pani a aresztowanie nastapilo na prosbe USA, ktore tez nie byly wstanie rossadnie zregadowac dlaczego. Wymyslono po kilku tygodniach ze zlamala amerykanskie sankcje na Iran ktorych nigdy nie wyjasniono. A Chiny aresztowaly dwoch kanadyjczykow bo jak twierdza oni nie maja nic do USA bo przeciez amerykanie jej nie arsztowali, a kanadajczycy ktorzy jak sami twierdza nic do niej nie maja. Poprostu demokracja.

  2. Ten pompatyczny bufon Pompeo znowu ośmiesza siebie i swój kraj… Brzmi jak PRL domagająca się uwolnienia Rosenbergów! :-)))))))))))))))

Comments are closed.