Brazylijski prezydent Bolsonaro skazany na noszenie maseczki. Grozi mu wysoka grzywna

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro / Fot. Wikimedia Commons
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro / Fot. Wikimedia Commons
REKLAMA

Brazylijski sąd nakazał prezydentowi tego kraju noszenie maseczki we wszystkich miejscach publicznych. Jeśli Jair Bolsonaro nie zastosuje się do tego obostrzenia, zapłaci wysoką grzywnę.

Nakaz noszenia maseczki brazylijskiemu prezydentowi wydał sędzia federalny Renato Borelli. Nakaz ten obwiązuje w prezydenta w dystrykcie Brasilia, bowiem tam od marca funkcjonuje obowiązek zasłaniania ust i nosa. Jak podaje BBC, grzywna za nieprzestrzeganie obostrzeń przez Bolsonaro wynosi 2000 reali – czyli 387 dolarów – za każdy dzień.

Decyzja sądu dotyczy także wszystkich pracowników rządowych z tego regionu. W marcu władze lokalne wydały bowiem dekret, zgodnie z którym wszyscy, którzy przebywają w miejscach publicznych, muszą zakładać maseczki.

REKLAMA

Sprawa trafiła do prokuratury w związku z udziałem Jaira Bolsonaro w wiecach politycznych. Głowa brazylijskiego państwa nie miała na sobie maseczki. Co więcej, podczas jednego z takich wydarzeń prezydent zakasłał, nie zakrywając przy tym ust. W innej sytuacji kichnął w dłoń, a później uścisnął rękę starszej kobiecie. Te fakty podsyciły panikę.

Nie jest to jedyny taki przypadek. Ostatnio także „Radio Bulgaria” poinformowało o ukaraniu szefa bułgarskiego rządu Bojko Borisowa grzywną w wysokości 300 lewów – 150 euro – za brak maseczki w zamkniętej przestrzeni. Chodziło o pobyt w świątyni Monaster Rilski podczas delegacji. Karę pieniężną nałożono także na dziennikarzy, fotoreporterów i duchownych, którzy byli na miejscu.

W Bułgarii obowiązek noszenia maseczek ochronnych w zamkniętej przestrzeni istnieje od poniedziałku. Była to reakcja tamtejszego ministra zdrowia na szybki wzrost zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 10 dni.

Tymczasem w Polsce, na początku maja, gdy obowiązywał nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej minister Łukasz Szumowski oświadczył, że nie nosi maseczki, ponieważ nie ma objawów. Zwykli Polacy byli natomiast zagrożeni wysoką karą.

Łukasz Szumowski: Nie noszę maseczki, bo nie mam objawów…

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski: Nie noszę maseczki, bo nie mam objawów……ale ludzie muszą nosić maseczki pod groźbą mandatu a nawet grzywny, ponieważ to, że nie mają objawów, nie oznacza, że nie są chorzy?Wszystko jasne, prawda? 🤔

Gepostet von Partia Wolność am Montag, 4. Mai 2020

Źródła: BBC/Radio Bulgaria/Polsat News

REKLAMA