Unia Europejska całkowicie zawiodła w sprawie pandemii

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zdjęcie: . EPA/OLIVIER HOSLET Dostawca: PAP/EPA.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zdjęcie: . EPA/OLIVIER HOSLET Dostawca: PAP/EPA.

Większość Europejczyków uważa, że Unia Europejska zupełnie nie poradziła sobie z pandemia koronawirusa – wynika z badań przeprowadzonych w 9 krajach kontynentu.

Badania dotyczące opinii na temat reakcji Unii na pandemię zleciła Komisja Europejska. Przeprowadzono je w 9 krajach Unii, których liczba mieszkańców stanowi razem 2/3 mieszkańców całej wspólnoty – Francji, Niemczech, Polsce, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Bułgarii, Szwecji i Danii. 

Wynika z nich, że zdecydowana większość Europejczyków uważa, że Unia całkowicie zawiodła w reakcji na pandemię koronawirusa. Jeszcze większy odsetek uważa, że jej działania nie miały żadnego znaczenia.

37 procent Polaków twierdzi, że Unia zawiodła i mają do niej mniejsze zaufanie. Kolejne 21 procent też uważa, że zawiodła, ale ich zaufanie do Brukseli nie zmniejszyło się. Zaledwie 20 procent Polaków uważa, że Unia dobrze się spisała.

63 procent Włochów twierdzi, że w obliczu tragedii koronawirusa zostali pozostawieni przez Unię Europejską samym sobie. Zaledwie 4 procent uważa, że Bruksela okazała się najbardziej pomocna. Aż 25 procent Włochów uznała, że w walce z pandemią najbardziej pomogły komunistyczne Chiny.

Ponad połowa Hiszpanów, Włochów i Francuzów twierdzi, że w czasie pandemii ich opinia na temat Unii Europejskiej pogorszyła się. Największa liczba respondentów orzekła jednak, że działania Unii nie miały żadnego znaczenia.

„Być może bardziej niepokojące niż duża liczba tych, którzy twierdzą, że UE źle się spisała, jest jeszcze większa liczba tych, którzy, twierdzą, że działania UE były nieistotne” – napisano w raporcie z badań. „W każdym kraju odsetek tak twierdzących jest największy”.

W badaniu zauważono, że nawet pomimo powszechnego rozczarowania przywództwem Unii Europejskiej większość Europejczyków nadal uważa, że ​​do zachowania siebie potrzebna jest większa współpraca i integracja.

W badaniu zauważono, że nawet pomimo powszechnego rozczarowania przywództwem Unii Europejskiej, większość Europejczyków nadal uważa, że potrzebna jest większa współpraca i integracja. Eurokraci wyniki badania interpretują jako zachętę do jeszcze większej integracji i powierzenia kolejnych prerogatyw Brukseli.

Istnieją jednak oznaki, że obywatele Włoch – jednego z najbardziej dotkniętych pandemią krajów – coraz bardziej opowiadają się za opuszczeniem bloku. W kwietniu sondaż wykazał, że 40 procent Włochów chce opuścić Unię Europejską i walutę euro, w porównaniu do 41,7 procent, którzy opowiadają się za pozostaniem w instytucjach. Ursula von der Leyen wielokrotnie przepraszała Włochów za marna reakcję Unii na pandemię.

3 KOMENTARZE

  1. Nie ma żadnej pandemii, gdyby koronawirus był wirusem pandemicznym to na ulicach widzielibyśmy stosy trupów jak to było w czasach pandemii dżumy.

  2. Unia jako projekt gospodarczy do pewnego stopnia (dobre pytanie jakiego?) – tak. Ponad to – przesadyzm i uzurpacja.
    Pandemia – jeszcze jest coś takiego? Miało być „wypłaszczanie krzywej”, 70-80% miało mieć ostatecznie styczność z wirusem – gdzie teraz ta narracja. Szybko okazało się, że celem jest by nikt pod żadnym pozorem nie był infekowany. Przy czym co to za infekcja gdzie większość jest bezobjawowa – ich odporność stanęła na wysokości zadania, WHO nieśmiało przyznaje że najprawdopodobniej nie przekazują dalej (później sama sobie zaprzecza, prawdopodobnie po telefonie od niejakiego Byllego filantropa depopulatora).

Comments are closed.