Wielka eksplozja w Iranie. Czy to broń jądrowa? [VIDEO]

Wybuch w Iranie.
Potężny wybuch w Iranie. (Fot. Twitter)

W pobliżu irańskiej bazy wojskowej w Parchin na wschód od Teheranu doszło do wielkiej eksplozji. W nocy z czwartku na piątek na kilka sekund niebo rozświetliło się na pomarańczowo. Iran od lat prowadzi tam badania nad bronią jądrową.

Według oficjalnego komunikatu ze strony Iranu doszło do eksplozji rezerwy gazu przemysłowego. Rzecznik ministerstwa obrony, gen. Davoud Abdi poinformował, że pożar był pod kontrolą i nikt nie ucierpiał.

Wielu mieszkańców Teheranu zaczęło publikować na Twitterze nagrania i zdjęcia z eksplozji. Od razu pojawiły się spekulacje, czy aby nie doszło do wybuchu nuklearnego.

Z relacji w mediach społecznościowych wynika, że w powietrzu czuć metaliczny „posmak” i zapach, co może być spowodowane gorącym i radioaktywnym materiałem wyrzuconym w powietrze w czasie wybuchu.

Baza w Parchin, w której (lub jej pobliżu) doszło do eksplozji jest języczkiem u wagi międzynarodowych mocarstw oraz naukowców z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA). Iran od lat odmawia do niej dostępu. Nieoficjalnie podaje się, że to właśnie tam Iran pracuje nad bronią atomową.

W 2003 roku w Parchnin przeprowadzono testy broni jądrowej. Sześć lat temu doszło tam do innej eksplozji, która wzbudziła mnóstwo wątpliwości. Iran odmówił jednak międzynarodowym śledczym wstępu na teren bazy i wspólnego dochodzenia. Wówczas również poinformował, że doszło do eksplozji łatwopalnych materiałów.

Po eksplozji minionej nocy, spekulacje co do posiadania przez Iran broni atomowej, rozgorzeją w przestrzeni publicznej na nowo.

Comments are closed.