
Meczet budowany jest w Atenach, m.in. z funduszy publicznych. Otwarcie muzułmańskiej świątyni ma się odbyć jesienią. Meczet pomieści 350 osób.
To pierwszy oficjalny meczet w Atenach od czasu uzyskania niepodległości przez Grecję. Projekt był dyskutowano od ponad dekady. Meczet miał otworzyć swoje podwoje jeszcze w 2019 roku, ale prace się opóźniły, a później przyszedł kryzys koronawirusa.
Teraz ministerstwo ds. edukacji i spraw religijnych informuje, że „prace zostaną przyspieszone”. „Meczet może zostać otwarty do końca jesieni”. Realny termin to koniec października.
Projekt otwarcia oficjalnego meczetu w Atenach, jedynej europejskiej stolicy, która jeszcze takiej świątyni nie miała, został zapoczątkowany w 2007 roku. Spotkał się z bardzo silnym sprzeciwem Kościoła prawosławnego.
W Grecji, która była tak długo pod tureckim zaborem, istnieje duża niechęć wobec islamu, który prześladował wyznawców prawosławia. Władze udzieliły jednak zezwolenia, m.in. obawiając się zemsty muzułmanów w postaci ataku terrorystycznego.
Meczet w Atenach powstaje w Elaionas, dawnej dzielnicy przemysłowej. Poza nim, jedyne meczety w Grecji znajdują się w regionie przygranicznym z Turcją, gdzie mieszka mniejszość turecka, licząca około 150 000. Wyznający islam uchodźcy i migranci używają do celów religijnych zaimprowizowanych miejsc kultu, często w mieszkaniach prywatnych.
Imigracja spowodowała, że w Atenach mieszka obecnie już nawet 250 000 muzułmanów. Muzułmańskie Stowarzyszenie Grecji protestowało niedawno przeciw zamknięciu sali modlitewnej w Pireusie. Była otwarta w 1989 roku. Władze uznały jednak, że sala powstała bez pozwolenia.
L'ouverture de la première mosquée d'Athènes programmée en Automne https://t.co/kdU4syXxpA
— Annuaire Maroc (@AnnuaireMaroc) June 28, 2020
Źródło: AFP