Gigantyczna obniżka podatku VAT. Austria wie, jak trzeba walczyć z kryzysem

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Foto: PAP/Adam Guz
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Foto: PAP/Adam Guz
REKLAMA

W ramach walki z kryzysem koronawirusowym parlament Austrii uchwalił we wtorek jednomyślnie nowelizację ustawy o podatku VAT, obniżającą czasowo jego stawkę dla niektórych dóbr i usług do 5 proc.

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi w Austrii 20 proc. Ulgowa 10-procentowa stawka dotyczy m.in. żywności, książek, gazet, wynajmowania mieszkań, produktów rolnych i leśnych oraz transportu osobowego z wyłączeniem krajowej komunikacji lotniczej.

13-procentową specjalną stawkę ulgową stosuje się m.in. w przypadku zwierząt, nasion i roślin, drewna, imprez kulturalnych i krajowego lotniczego transportu osobowego.

REKLAMA

Na mocy nowelizacji, przez najbliższe pół roku niestosowaną wcześniej stawką 5 proc. obciążone będą m.in. zamawiane w zakładach gastronomicznych potrawy i napoje, bilety kinowe i teatralne, książki, gazety, dzieła sztuki, bilety do parków natury, ogrodów zoologicznych i na widowiska cyrkowe oraz usługi noclegowe, w tym także wynajmowanie przyjezdnym pokojów we własnym domu.

Na razie nie wiadomo, czy nowelizację zatwierdzą władze Unii Europejskiej i czy w razie ich odmownej decyzji budżet państwa będzie musiał przejąć na siebie koszt udzielonych płatnikom VAT ulg. (PAP)

REKLAMA