Maduro wyrzuca ambasadora Unii Europejskiej

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro. Foto: PAP
Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro. Foto: PAP Foto: PAP

Przedstawicielka Unii Europejskiej w Wenezueli Isabel Brilhante Pedrosa dostała 72 godziny na opuszczenie Wenezueli. „Zażądałem też od Unii okazania szacunku naszemu krajowi. Wystarczy już europejskiego kolonializmu i prześladowania naszego kraju”- stwierdził prezydent Nicolas Maduro.

Jest to odpowiedź Carcas na działania Unii Europejskiej, która 29 czerwca wprowadziła sankcje wobec jedenastu polityków wenezuelskich odpowiedzialnych za działania skierowane w opozycję.

Socjalistyczny prezydent ogłosił wydalenie przedstawiciela UE podczas przemówienia z pałacu prezydenckiego w Miraflores. Rozgrzany Maduro perorował: „Kim oni są, aby próbować nam coś narzucać ? Dość ! Dlatego postanowiłem dać ambasadorowi Unii Europejskiej 72 godziny na opuszczenie naszego kraju (…) Zapewnimy jej samolot do wyjazdu i uporządkujemy nasze sprawy z Unią Europejską.”

Wśród 11 objętej sankcjami jest Luis Parra, który w maju próbował zastąpił Juana Guaido na stanowisku szefa parlamentu. Guaido jest uznawany za „tymczasowego prezydenta Wenezueli” przez około pięćdziesiąt krajów. UE uznała wybór Luisa Parry za „niezgodny z prawem”.

Źródło: Le Figaro/ AFP/ PAP

2 KOMENTARZE

Comments are closed.