kremlowska propaganda
Władimir Putin . Foto: PAP/EPA

Litewscy Żydzi oskarżyli w poniedziałek Władimira Putina o fałszowanie historii i lekceważenie zbrodni ZSRR. Jest to reakcja na artykuł prezydenta Rosji na temat historii II wojny światowej, który się ukazał w amerykańskim piśmie „The National Interest”.

Przewodnicząca Litewskiej Wspólnoty Żydów Faina Kukliansky i poseł Emanuelis Zingeris we wspólnym oświadczeniu złożyli hołd tym, którzy zginęli podczas walki z nazistami.

Przyznali, że swe życie zawdzięczają żołnierzom radzieckim i amerykańskim, którzy wyzwoli obozy koncentracyjne Stutthof i Dachau, gdzie więzione były ich matki. Jednak odrzucili kategorycznie próbę minimalizowania przez Putina zbrodni sowieckich po aneksji Litwy w czerwcu 1940 roku i podczas II wojny światowej.

W komentarzu opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej Litewskiej Wspólnoty Żydów (lzb.lt) Kukliansky i Zingeris podkreślili, że podczas sowieckiej okupacji kraju „miejscowi Żydzi stali się najbardziej prześladowaną grupą etniczną, a wielu Żydów deportowano na Syberię”.

Michalkiewicz. The Movie

„Prezydent Władimir Putin – zaznaczyli – mówiąc o +Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej+, rzekomo wypowiadając się w imieniu wszystkich dotkniętych narodów, Polski i państw bałtyckich, w tym Żydów (…), przemilczał temat masowych represji”, a także walkę ZSRR z syjonizmem.

„Przemyślane kłamstwo Putina na temat okupacji sowieckiej i zniszczenia niepodległości Litwy zostało opublikowane wyłącznie po to, by wykorzystać je do imperialnych celów dzisiejszej niedemokratycznej Rosji” – czytamy w komentarzu.

„My, potomkowie litewskich Żydów, sprzeciwiamy się takiemu fałszowaniu historii i zniewoleniu naszej niepodległej Litwy” – oświadczyli autorzy.

Podkreślili, że „Putin nie powinien kłamać, iż okupacja Litwy była zgodna z ówczesnym prawem międzynarodowym i krajowym”. „Było to planowane zajęcie, okupacja i aneksja niepodległych państw” – podkreślili.

„Panie Prezydencie Federacji Rosyjskiej! (…) Wejście armii Stalina do państw bałtyckich i stworzenie marionetkowych potęg radzieckich było końcem wolnej historii wszystkich narodów regionu” – napisali Kukliansky i Zingeris.

Sowieci zajęli kraje bałtyckie w 1940 roku, realizując postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow podpisanego przez Kreml z nazistowskimi Niemcami. Rok później, w czerwcu, rozpoczęto masową deportację ludzi.

Tylko na Litwie podczas okupacji sowieckiej ponad 200 tys. osób zostało uwięzionych, deportowanych i zabitych. Represje trwały do 1952 roku. Trzy państwa bałtyckie ponownie uzyskały niepodległość w latach 1990–1991. (PAP)