Kampania kampanią, a łupienie Polaków trwa. Od dziś nowy podatek od Netflixa i HBO GO

Logo HBO GO, Netflix oraz premier Mateusz Morawiecki (kolaż). / foto: materiały prasowe/PAP

Trwa kampania przed drugą wyborów prezydenckich. Prezydent Andrzej Duda ogłosił się „prezydentem niskich podatków”. No i dziś mamy przykład kolejnego niskiego podatku podpisanego przez urzędującego prezydenta.

Opłata audiowizualna, bo tak nazywa się podatek który obejmie m.in. Netflixa i HBO GO, zaczyna obowiązywać od 1 lipca. Przychody z podatku trafią do instytucji, która już dawano powinna zostać zlikwidowana, czyli Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Opłata audiowizualna została uchwalona w tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 w czasie, kiedy Polacy chętniej sięgali do serwisów VOD. Wiadomo pojawił się dla rządu kryzys – Polacy znaleźli sobie jakąś rozrywkę, która jeszcze nie była opodatkowana.

Wszystkiego nie opodatkujemy, ale próbować warto – pomyślał premier Morawiecki i cyk do przepisów, które miały pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu dorzucił kolejny podatek. Ten obejmie takie serwisy jak Netflixa, Iplę, CDA Premium, Amazona czy HBO GO.

Oczywiście każdy podatek jest przerzucany na klienta, w związku z czym już niedługo „źli kapitaliści” znów podniosą ceny, by opłacić rządowy haracz. Podatek będzie wynosić 1,5 proc. przychodu albo wpływów reklamowych – w zależności od tego, która kwota będzie wyższa.

Podatek obejmie ponad 160 platform VOD, zwolnieni z niego będą mikroprzedsiębiorcy, których liczba klientów w rynku wynosi mniej niż 1 procent korzystających ze wszystkich platform streamingowych.

10 KOMENTARZE

 1. Co jak co, ale Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i to co najmniej z 2 powodów:
  1. Bo ma dobrze kojarzący się skrót: PIS…F.
  2. Bo to jest nasz instytut, za nasze pieniądze działający! My tym instytutem otwieramy oczy niedowiarkom!
  3. Dzięki instytutu władza ma wpływ na to jakie filmy powstają. I mogą powstać takie, na które jest społeczne zapotrzebowanie: np. o Zamachu Smoleńskim, np. Wielki Wuc (to pośmiertnie o Jarosławie – czekamy), np. Baron von Muenchcierewicz. No różne takie filmy, ku pokrzepieniu serc i spięciu pośladów.
  Mając więc na uwadze powyższą argumentację wnoszę o utrzymanie PIS…F a nawet jego rozwój poprzez dofinansowanie. A ponieważ społeczeństwo w Polsce jest biedne więc wnoszę, by to nie ono partycypowało w kosztach. Więc dofinansowanie PIS…F powinno być zrealizowane z budżetu państwa, bo wiadomo, że państwo ma pieniążki. Wnoszę, by prezydent Duda podpisał to jeszcze przed drugą turą jako przejaw swojej dobrej woli i chęci wybrukowanej.

 2. ▌▌„Prezydent Andrzej Duda ogłosił się «prezydentem niskich podatków».”

  — Niech zakwitnie tysiąc nowych «niskich podatków»!

  .

  Jednym z przekleństw słodkiej trucizny państwa socjalistycznego są właśnie podatki pośrednie — nakładane niby na wszystkich innych, tylko nie na Ciebie, kochany wyborco, no ale ci wszyscy inni musząc pokryć zupełnie sztucznie zwiększone koszty by w ogóle przeżyć, muszą oczywiście to sobie odbić w podwyższonych cenach.

  Nie tylko skutecznie ukrywa to przed tłukami, kto tak naprawdę podnosi im koszty życia, że nie stać ich na cokolwiek, kto sprawia, że całe życie żyją w socjalistycznej nędzy, ale jeszcze napędza politycznych tłuków-żołnierzy do walki ze „złym kapitalizmem” o „socjalizm z ludzką twarzą”:
  ● Wijncyj dobrego państwa!
  ● Wijncyj dobrych podatków!
  ● Wijncyj dobrych mandatów!
  ● Wijncyj dobrego eurosocjalizmu!
  ● Wijncyj dobrych regulacji!
  ● Wijncyj dobrych urzędników!
  ● Wijncyj dobrych kar!
  ● Wijncyj dobrego kneblowania wolności słowa!
  ● Wijncyj dobrych represji!
  ● Wijncyj dobrych fałszywych wyborów!
  ● Wijncyj dobrego Polin!

  • ▌▌— Niech zakwitnie tysiąc nowych «niskich podatków»!

   Ekonomiczne tłuki potem się dziwią, dlaczego w socjalistycznej Polsce za wszystko płacą DROŻEJ, niż w „drogich” państwach kapitalistycznych…

   .

 3. Czytaj wyżej cenzorze: ● Wijncyj dobrego kneblowania wolności słowa! – tego przecież nie ocenzurowałeś. Przez uprawianie cenzury prewencyjnej łamiesz Art. 54 Konstytucji. Zasada wolności poglądów Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
  1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
  2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.
  Ponadto, jak się okazuje jesteś polonofobem, któremu nie podoba się działalność Reduty Dobrego Imienia. W Polsce jest medialny układ zamknięty kneblujący prawdę, czego jesteś jaskrawym przykładem. Konsekwencją takiej sytuacji jest zamknięty układ partyjny, który nie daje żadnej nadziei. Nie powiem do widzenia bo portal i sposób w jaki działa, powodują u mnie głęboka niechęć.

 4. Nakładanie nowych podatków to ulubione zajęcie komuchów z PiS-u, ale promocja ze strony Netflixa dzieciobójstwa to jeszcze większy skandal. Każdy, kto korzysta z usług tej platformy oddaje swoje pieniądze mordercom.

 5. Netflixa, Iplę, CDA Premium, Amazona czy HBO GO.

  I suuuper, a dlaczego obcy kapitał ma się bogacić w Polsce ???
  Wszędzie jest rak, a Polska ma być charytatywna dla Amazona ???

Comments are closed.