Anglikanie gotowi uznać, że Pan Jezus był Murzynem. Dlaczego nie ma kary na głupotę?

Fragment obrazu z katedry Saint Alban w WB. Fot. Twitter St Albans Cathedral
Fragment obrazu z katedry Saint Alban w WB. Fot. Twitter St Albans Cathedral

W Wielkiej Brytanii katedra Saint Alban, kilka kilometrów od Londynu, zamieniła obraz Madonny z Dzieciątkiem na czarnoskórego Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Antyrasistowskie szaleństwo przenika do kościołów.

Zarządzający katedrę Saint Alban w Hertfordshire w północnym Londynie postanowili w ten sposób złożyć „specjalny hołd czarnej społeczności”. Zamiast tryptyku przedstawiającego Narodzenie Pańskie pojawił się obraz Ostatniej Wieczerzy, z czarnymi apostołami i Panem Jezusem.

Obraz ten powstał w 2009 roku. Namalowała go Lorna May Wadsworth inspirowana słynną Ostatnią Wieczerzą Leonarda da Vinci. Za model Jezusa posłużył jej Jamajczyk. Dziekan katedry opowiada o ekspiacji Kościoła.

Artystka z kolei uważa, że Jezus prawdopodobnie miał rysy z Bliskiego Wschodu, ale „przez stulecia europejscy malarze tradycyjnie malowali Chrystusa na swój obraz” . Jej obraz miałby więc zadanie kwestionowania „zachodniego mitu o Jezusie z jasnymi włosami i oczami”.

W ubiegłym tygodniu arcybiskup Canterbury, głowa Kościoła anglikańskiego, opowiedział się za przedstawianiem Chrystusa na tyle różnych sposobów, na ile istnieje kultur i języków.

4 KOMENTARZE

  1. „Jezus prawdopodobnie miał rysy z Bliskiego Wschodu”…
    …bo stamtąd pochodził, ale nie oznacza to, że wyglądał jak jakiś Kunta Kinte, czy inny Zulu Gula.

  2. pytacie w tytule: „Dlaczego nie ma kary na głupotę?” – pytanie powinno być: „Jaka kara trafi tych idiotów?”; bo, że ona będzie, nie ma wątpliwości;

Comments are closed.