Prawnicy miażdżą TVP! Kurski i PiS chcą zorganizować nielegalną debatę!

Wiadomości i TVP Info... ręce opadają.
Wiadomości i TVP Info... ręce opadają.

Takiego blamażu jeszcze w tej kampanii nie było. Okazało się, że „debata prezydencka” TVP jest sprzeczna z prawem.

Andrzej Duda i jego partia zachęcali prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego do tzw. debaty TVP. Ta miała odbyć się w Końskich, przy udziale publiczności, która zadawałaby pytania kandydatom.

Wcześniej kandydat PiS odmówił udziału w debacie organizowanej przez prywatne media 2 lipca.

Teraz sprawie „debaty w Końskich” przyjrzeli się prawnicy. Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, iż debata rządowej telewizji jest po prostu… nielegalna.

Jak wskazał portal Bezprawnik.pl przeprowadzanie debat przez TVP reguluje precyzyjnie rozporządzenie KRRiT. Debata z aktywnym udziałem publiczności jest z nim wprost sprzeczna.

Telewizja Polska, jako tak zwany „nadawca publiczny”, musi przestrzegać określonych przepisów prawa. W przypadku debat przedwyborczych jest to rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 6 lipca 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską Spółkę Akcyjną. Debata w Końskich będzie niezgodna z jego przepisami – wskazuje prawnik Michał Chabasiński.

Chodzi m.in. o §5 stanowiący, że „Telewizja Polska powinna zapewnić równe warunki udziału w debacie każdemu przedstawicielowi lub kandydatowi”.

Już w tym momencie sam wybór miejsca i formuły wydaje się być posunięciem co najmniej na granicy prawa. Debata w Końskich ewidentnie faworyzuje Andrzeja Dudę – w końcu będzie występował głównie przed swoimi wyborcami w rejonie stanowiącym wręcz bastion Prawa i Sprawiedliwości – wskazuje prawnik.

W punkcie piątym przepisów o debatach prezydenckich Telewizja Polska jest zobowiązana do przeprowadzenia debaty bez udziału publiczności.

Co więcej, TVP jest na podstawie §2 zobowiązana do przeprowadzenia przynajmniej jednej debaty także przed drugą turą. Nic na razie jednak nie zapowiada, by nadawca publiczny zamierzał zorganizować jeszcze jakąś debatę. Decydenci Telewizji Polskiej wykazali się niekompetencją lub stronniczością, nadawca publiczny nie może jednak łamać prawa – dodaje prawnik.

Źródło: Bezprawnik

9 KOMENTARZE

 1. Prawnicy sorosa to by nawet wielikrotnego morderce i pedofila wyciagneli. Czy ktos zdaje sobie sprawe co to jest byc miliarderem? A jest ich kilkudziesieciu i to oni decyduja o swiecie

 2. Prawnik Chabasiński tak interpretuje ten paragraf 5 , a prawnik Kiełbasiński inaczej- a wcale nie wynika z tego , że to jest bezprawne; ale jazgot będzie

 3. Ale się tu pisuarskich trolli zebrało … toczą pianę z pyszczków, bo interpretacja prawna nie jest po ich myśli.

 4. TVN to telewizja założona przez prezesa Światowego Kongresu Żydów (Ronalda Laudera) i kilku UBków za pieniądze m.in. z afery FOZZ – celem tej telewizji jest sianie fermentu w Polsce, lewacka neomarksistowska propaganda i sabotaż. Debatę publiczną wg. prawa mają organizować publiczne media, a nie I Z R A E L S K I E.

 5. Poprostu ci co piszą te artykuły mają bujną wyobraźnię…
  Przypominam że ten portal pisał o wielu innych bzdurach np. „Koniec świata znamy dokładną datę” i co chyba się nie sprawdziło…
  A tutaj kolejna duża dawka śmiechu bo dlaczego niby ta debata jest nielegalna?!
  A ci prawnicy delikatnie mówiąc to nie prawnicy…

Comments are closed.