Anglia otwiera się na Polaków! Od 10 lipca znika kwarantanna

Epidemia w Wielkiej Brytanii. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Epidemia w Wielkiej Brytanii. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay

Brytyjski rząd opublikował listę krajów, których obywatele nie będą musieli przebywać na kwarantannie po przybyciu na Wyspy. Na liście jest Polska.

Brytyjski rząd luzuje obostrzenia wprowadzone w związku z koronakryzysem. Od 10 lipca obywatele wybranych państw nie będą musieli przebywać na przymusowej 14-dniowej kwarantannie.

Jednak nowe przepisy nie będą obowiązywały w całym Zjednoczonym Królestwie. Zniesienie kwarantanny obowiązywać będzie tylko w Anglii.

Chcący wybrać się do Szkocji, Walii i Irlandii Północnej wciąż będą trafiać na 14-dniową kwarantannę.

Polacy nie są jednak jedynymi, których objęły nowe przepisy. Oprócz nas z 14-dniowej kwarantanny w Anglii zwolniono m.in.: Niemców, Belgów, Hiszpanów i Australijczyków.

Łącznie aż 59 krajów. Jest jednak problem – międzylądowania mogą nas jednak do kwarantanny zmusić.

Tak się stanie, kiedy obywatel kraju z listy po drodze zatrzyma się w kraju spoza niej. Nowe przepisy dotyczą podróży pociągiem, promem, autokarem i samolotem.

Ponadto podróżni są zobowiązani do wypełnienia formularza lokalizującego jeszcze przed przybyciem do Anglii.

Władze w Londynie poinformowały jednak, że monitorują sytuację na bieżąco i może ona ulec zmianie. A to oznacza, że służby sanitarne mogą zadecydować, czy listę krajów zwolnionych z kwarantanny rozszerzać lub redukować.

Jeśli zatem w Polsce lub innym kraju sytuacja epidemiologiczna ulegnie pogorszeniu, możliwe, że kraj zostanie usunięty z listy. Co warto podkreślić – w samej Wielkiej Brytanii sytuacja epidemiologiczna wciąż jest niestabilna – np. 30 czerwca, Leicester znów zostało zamknięte.

W Leicester większość sklepów i szkół zostanie zamknięta. Nie otworzą się puby czy restauracje.

Źródło: Money.pl

Comments are closed.