Były niemiecki kanclerz jako kukiełka Putina

Gerhard Schroeder i Władimir Putin/ Twitter
Gerhard Schroeder i Władimir Putin/ Twitter

Były socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec Gerhard Schröder ostrzegł, że sankcje USA nałożone na gazociąg Nord Stream 2 oznaczają „koniec partnerstwa transatlantyckiego”. Nie wiadomo tylko, czy mówi to jako polityk niemiecki, czy jako pracownik rosyjskiego sektora energetycznego?

Skompromitowany współpracą z Putinem po opuszczeniu fotela kanclerza Schroeder mówi, że „sankcje przeciwko sojusznikowi w ramach NATO podczas załamania gospodarczego to celowe kończenie partnerstwa transatlantyckiego.”

Według dziennika „Handelsblatt”, słowa takie miały paść podczas przesłuchania przed komisją gospodarki i energetyki Bundestagu.

Schröder przekonywał, że USA podważają suwerenność Zachodniej Europy i dokonują ataku na europejską gospodarkę. Socjaldemokrata zapewne odpowiednio zmotywowany przez prezydenta Putina przeszedł do kontrofensywy.

Przypomnijmy, że na początku czerwca politycy zarówno Demokratów,jak i Republikanów zgłosili projekt ustaw doprecyzowujących sankcje nałożone na Nord Stream 2. Mogą one skutecznie zatrzymać budowę Nord Stream 2 i „definitywnie pogrążyć ten projekt”. Nie trzeba dodawać, że leży to także w interesie Polski.

4 KOMENTARZE

 1. A makrela to niby nie kukielka putina? Tak samo. Ruski+niemcy równa sie trzecia wojna swiatowa gdyby niemcy nie dostarczali surowców ruskim nie było by drugiej wojny swiatowej, niemcy zawsze w ten czy inny sposób dostarczali ruskim środków aby później mogli wspólnie mordować Europejczyków

 2. To samo powiada Merkel, ktora jest bardzo „antyputinowska”.

  „Mogą one skutecznie zatrzymać budowę Nord Stream 2 i „definitywnie pogrążyć ten projekt”. Nie trzeba dodawać, że leży to także w interesie Polski.”

  No to sie dowiedzialem. Dziwie sie, ze NCz (wolnosc gospodarcza? interes narodowy?) powtarza takie bzdury.

  Rura(y) mala(y) biec przez tereny PL dalej na zachod. Kilkakrotnie wiecej mialo plynac dalej do sasiadow niz zostac w PL. Wszystkie ekipy rzadowe w W-wie po 1989 robily wszystko aby tak nie bylo, od popluczyn PZPR-owskich do obecnych POPisowskich–WBREW intereson PL.

  Z gospodarczego punktu widzenia skutki tej pro-amerykanskiej uslugi to najwieksza kleska gospodarcza w PL od czasu Wielkiej Wyprzedarzy.

  Chcialbym zobaczyc wykres pokazujacy o ile cena amerykanskiego gazu musialaby byc nizsza od ceny gazu rosyjskiego w funkcji czasu (lat) aby budowa gazoportu sie oplacila. Wykres powinien uwzglednic utracony zarobek na tranzycie przez PL na zachod.

  Bzdur o „niezaleznosci energetycznej” i „bezpieczenstwie energetycznym” sluchac juz nie moge.

  A z politycznego punktu widzenia sabotowanie dzialalnosci gospodarczej innych panstw jest gwarancja, ze przy najblizszej okazji za wsadzanie palca im w oko sasiedzi wsadza nam.

Comments are closed.