„Faszyści” z Normandii chronią pomnik króla Ludwika XIV [VIDEO]

Antyrasiści pod pomnikiem Ludwika XIV Fot. screen Twitter
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl

Przed pomnikiem „króla Słońce” Ludwika XIV na Placu Saint-Sauveur w Caen pojawili się jego obrońcy. 1 lipca „antyrasiści” wzięli sobie bowiem pomnik francuskiego króla za cel. Osoby chroniące posąg natychmiast doczekały się epitetu „faszosfery”.

Pod pomnikiem doszło do przepychanek. „Antyrasiści” obrażali pilnujących pomnika i epitet „fachos” był tu jednym z delikatniejszych.

W końcu demonstranci w liczbie około setki poszli dalej, pod Radę Departamentu Calvadosu. W Normandii doszło już do degradacji dwóch posągów w Rouen pod koniec czerwca. M.in. pomalowano tam na czerwono posąg Krzysztofa Kolumba.

Obrońcy Ludwika XIV to działacze prawicowej Partie de France, założonej w 2009 roku przez Carla Langa,który opuścił wtedy szeregi Frontu Narodowego.

Pomnik „Króla Słońce” w Caen to dzieło Louisa Petitota. Postawiono go w czasie Restauracji monarchii w 1828 roku na Placu Królewskim. Później republikański burmistrz miasta Albert Mériel, w 1882 r. przemianował Place Royale na Place de la République i kazał przenieść rzeźbę.

W czasie okupacji pomnik chciano przetopić. W 1961 r. posąg zainstalowano na obecnym miejscu, na cokole na Placu Saint-Sauveur. Od 2006 roku pomnik wpisano na listę zabytków.

Źródło: VA