Jean „Pan Odmrażacz” Castex nowym premierem Francji

Jean Castex premier Francji Fot. Wikipedia

Po dymisji Edouarda Philippe’a, misję utworzenia nowego rządu otrzymał Jean Castex, nazywany „Panem Odmrażaczem”. Chodzi o jego zaangażowanie w wychodzenie z kryzysu po pandemii koronawirusa.

Urodzony w 1965 roku Castex to dawny zwolennik prezydenta Sarkozyego. W UMP (później Republikanie) wspierał Fillona. Za Macrona zajmował się planami wychodzenia Francji z kryzysu zdrowotnego. Uznano, że robił to na tyle dobrze, że zasługuje na tekę premiera.

Nominat wcześniej opuścił szeregi centroprawicowej partii Republikanie. Będzie współpracował z Nicolasem Revelem, który z kolei był zastępcą sekretarza generalnego Élysée za rządów prezydenta François Hollande’a (2012-2014).

Od 20 kwietnia 2019 r. jest prezesem Narodowej Agencji Sportu. Jean Castex to absolwent ENA 1991 (Szkoła Administracji – kuźnia kadr politycznych Francji). Pracował m.in. w Trybunale Obrachunkowym.

Od 2008 roku był merem Prades (Pireneje Wschodnie). Jest ojcem czterech córek.

1 KOMENTARZ

  1. To nie ma większego znaczenia, kto we Francji jest premierem. Tam rządzi prezydent, albo raczej masoneria, która rządzi prezydentem.

Comments are closed.