Specjalne jednostki policji i urzędnik ds. walki z antysemityzmem w Holandii

Żydzi chcą zaostrzenia walki z antysemityzmem/fot. YouTube/ucieczka ze społeczności ortodoksyjnych żydów
Żydzi/fot. YouTube

Holenderski parlament odrzucił wniosek o specjalne dofinansowanie dla społeczności żydowskiej. Dalej będą jednak trwały prace nad powołaniem specjalnego urzędnika ds. antysemityzmu i utworzeniu specjalnych jednostek policji ds. przestępstw antysemickich.

Wnioski zostały poddane pod głosowanie na początku tego tygodnia w Tweede Kamer, niższej izbie parlamentu, w ramach dwudniowej sesji Komisji Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa.

Odrzucony wniosek

W jednym z wniosków możemy przeczytać, iż „społeczności żydowskiej często brakuje środków do odpowiedniej ochrony infrastruktury, wydarzeń i usług synagogalnych”. W związku z tym…rząd ma te środki zapewnić za pomocą dotacji.

Najlepsze jest jednak to, że o redystrybucję środków do społeczności żydowskiej wystąpili przedstawiciele Partii Wolności z Geertem Wildersem na czele.

Wniosek uzyskał jednak jedynie 28 na 150 głosów, przeciwko były ugrupowania ludowców, socjalistów, stronnictwo pracy i zjednoczona zielona lewica.

Specjalne jednostki policji

Według liderów społeczności instytucje holendersko-żydowskiej społeczności, która należy do mniejszości liczącej około 40 000 osób, wydają na bezpieczeństwo ponad 1,2 mln dolarów rocznie.

Część wniosków przeszła jednak dalej i parlament będzie nad nimi pracował. Wśród pomysłów, które zyskały poparcie deputowanych znalazło się powołanie nowego urzędu i specjalnej jednostki policji.

Powołany w Holandii ma zostać do życia urząd krajowego koordynatora ds. walki z antysemityzmem. Po drugie w Niderlandach powstaną specjalne jednostki policji, które będą się zajmować tym jednym rodzajem przestępstw.

3 KOMENTARZE

  1. Czy Holandia ma jakiś wyjątkowy problem z antysemityzmem, że wymaga się powołania specjalnego urzędnika do walki z tym zjawiskiem? A może padło polecenia, aby uczynić z tego kraju z drugą po Polsce najwyższą liczbą zasłużonych wśród narodów świata, uczynić w świadomości to, co niegdyś uczyniono z Kielcami?

Comments are closed.