Unia Europejska chce mieć własne karty płatnicze. Odpowiedź na Visę i Mastercard

Foto: Pixabay

Powstanie europejski system płatniczy, który ma być konkurencją dla Visy i Mastercard. Za pomysłem stoją największe europejskie banki.

Unia Europejska od dawna chciała mieć własny system płatniczy – alternatywny dla amerykańskich. Wszystko wskazuje na to, że marzenie to się spełni.

Szesnaście największych europejskich banków wyszło z inicjatywą stworzenia europejskiego systemu płatniczego. Projekt nosi nazwę Europejska Inicjatywa Płatnicza (EPI).

Docelowo będzie to system płatniczym z własnymi kartami płatniczymi (dla konsumentów i handlowców), cyfrowym portfelem i przelewami P2P.

Jak opisuje portal Cashless.pl bankami, które lobbują za projektem są: BBVA, BNP Paribas, Groupe BPCE, CaixaBank, Commerzbank, Crédit Agricole, Crédit Mutuel, Deutsche Bank, Deutcher Sparkassen- und Giroverband, DZ BANK Group, ING, KBC Group, La Banque Postale, Banco Santander, Société Générale i UniCredit.

A po co w ogóle nam własny system płatniczy? Prawnicy z portalu Bezprawnik.pl wyjaśniają, że w aż dziesięciu krajach europejskich istnieją systemy kart płatniczych, ale nie są one wzajemnie uznawane przez inne państwa członkowskie UE.

– W Europie pojawia się także szereg innowacyjnych usług płatniczych, tutaj wskazać należy m.in. rodzimy BLIK, który wkrótce stanie się dostępny globalnie, ale za pośrednictwem Mastercard. Europejski system bankowy ma być pierwotne rozwiązaniem autonomicznym, na skalę całej wspólnoty – przekonuje Bezprawnik.pl.

Natomiast cel rozwiązania wyjaśnił członek Zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Fabio Panetta: „Europejska Inicjatywa Płatnicza będzie musiała rozwiązać problem rozdrobnienia europejskich płatności detalicznych i powinna objąć wszystkie kraje strefy euro, a docelowo całą Unię Europejską. Przewidywane skuteczne wdrożenie oraz rosnąca liczba uczestników mogą potencjalnie wzmocnić rolę europejskich dostawców usług płatniczych”.

Faza operacyjna projektu datowana jest na rok 2022.

Źródło: Bezprawnik.pl

4 KOMENTARZE

  1. Niezła inicjatywa chociaż za 10 lat i tak większość płatności międzynarodowych będzie realizowana w juanach.

  2. jak mozna zmusic to czemu nie, tylko to bedzie oznaczac ze chiny beda sie smialy
    pis by powiedzial ze ue to sowieckie onuce bo wspieraja iran,putina i chiny.

  3. a czy jest coś takiego jak europejskie banki? bo nawet ten niemiecki eurokołchozowy bank, w którym mają drukarnie ojro, pracujące 28 godzin na dobę – 4 godziny muszą mieć na odpoczynek – podejrzewam, że też nie jest ojropejski

  4. I bardzo dobrze: wywiad jaki ma USA dzięki VISA i Mastercard stawia USA w uprzywilejowanej sytuacji. Pora by USA nie miały dostępu do informacji jakie prezerwatywy i gdzie kupił wójt Koziej Wólki… :-)))))))))

Comments are closed.