Lobby LGBT wyszło na ulice wbrew zaleceniom sanitarnym

Plakat parady w Paryżu. Fot. Twitter
Plakat parady w Paryżu. Fot. Twitter

Kilka tysięcy osób wzięło udział w gejowskiej paradzie w Paryżu. Oficjalna edycja tego marszu została przełożona na listopad przez Inter-LGBT. Jednak kilka stowarzyszeń wezwało do „politycznego” wyjścia na ulice ich parada otrzymała autoryzację prefektury.

Chęć świecenia publicznie gołymi tyłkami w tym środowisku okazuje się większa, niż obawy związane z pandemią koronawirusa. „Marsz dumy gejowskiej” zorganizował kolektyw kilku stowarzyszeń.

Półoficjalna parda odbyła się w sobotę 4 lipca w Paryżu. Paradowało jednak tylko ok. 2 tys. osób. Nie było też platform. Zgromadzenie zostało zatwierdzone przez prefekturę policji, z zastrzeżeniem zachowania odległości jednego metra między uczestnikami, noszenia masek i… regularnego mycia rąk.

Prefektura autoryzuje wyjątkowo manifestacje polityczne. Organizatorzy skorzystali z tego i podpisali się pod „protesty antyrasistowskie”. Hasło marszu brzmiało: „Nasza duma jest polityczna”.

Organizatorzy w uzasadnieniu parady pisali o prawie do „wyrażenia gniewu”, „kontekście rosnących nierówności” przypisanych „białemu i patriarchalnemu uciskowi” oraz o „polityce „wyzysku i represyjnym charakterze rządu”. Wyrazili wsparcie „dla antyrasistowskich demonstracji przeciwko przemocy policyjnej zorganizowanych na całym świecie po śmierci George’a Floyda”.

Poza tym było jeszcze o „ograniczeniu naszych wolności i niewidoczności naszych ciał”, prawach osób transseksualnych i o tym, że „epidemia ujawniła wiele czynników wykluczenia, dyskryminacji i przemocy” wobec tej grupy.

Inter-LGBT, który zwykle organizuje paryską paradę przełożyła je jej edycję z 27 czerwca na 7 listopada. Część środowiska najwyraźniej już izolacji nie wytrzymuje. Powiązanie ideologii LGBT i Black Lives Matter też nie dziwi, bo ostatnio francuskie stowarzyszenia proponowały nawet dodać kolor czarny do swojej tęczowej flagi.

https://twitter.com/mischiefseries/status/1279482355963617285?s=20

Źródło: France Info/ AFP