46 państw wsparło politykę represji komunistycznych Chin wobec Ujgurów

Protest Ujgurów wobec polityki Chin w Berlinie. Fot. Wikipedia
Protest Ujgurów wobec polityki Chin w Berlinie. Fot. Wikipedia

Na 44. sesji Rady Praw Człowieka ONZ, 46 krajów podpisało list poparcia dla Chin w sprawie polityki tego kraju wobec ludności ujgurskiej. Ujgurzy są muzułmanami. Wśród państw sygnatariuszy jest tymczasem np. Arabia Saudyjska, czy Pakistan.

Sytuacja ludności ujgurskiej pogarsza się z roku na rok. Ścisła inwigilacja, zsyłki do obozów reedukacyjnych. Pekin jest w tej sprawie od dawna krytykowany.

Tymczasem 46 krajów poparło chińską politykę wobec tej mniejszości. Nie ma wątpliwości, że decydowały względy polityczne i ekonomiczne. Stąd zapewne obecność na liście np. wielu krajów afrykańskich, czy Białorusi. Jest też z Europy Serbia.

Do aktu hołdu i powstania „listy hańby” doszło przy okazji 44. sesji Rady Praw Człowieka ONZ, która odbywała się 1 lipca w Genewie.

Oficjalny list poparcia dla Chin, znany francuski intelektualista Raphaël Glucksmann nazwał „listą wstydu”. Warto do niej zajrzeć:

3 KOMENTARZE

  1. Uważam że Polska też tą listę powinna podpisać! Mechanik, Chiny mogą robić na swoim terenie co bym się podoba

  2. na muzlami nie bede plakal, bo oni sami do tego doprowadzaja, czy w chinach, czy w miyanmar czy na zachodzie, ale zachod glupi i slepy

  3. Chiny nigdy w swojej historii nie miały tyle terytoriów. Sami chińczycy nie rozumieją tego i musiano az wymyśleć hasło 5 palców by jakos namówić ludzi by to popierali.

    Po drugie chiny to wielonarodowe zbiorowisko, ale tylko jedna narodowość (Han) może się rozwijać. Jeśli nie jesteś z tej narodowości to po prostu partia chce konsekwentnie usunąć z chin. Taka jest prawda. Tylko naród han ma prawo istnieć w chinach. To jest troche jak narodowcy w róznych krajach. Tolerują innych ale tylko do czasu. Mao słąbo mówił po chińsku han i sam widział ten problem (słynny szowinizm narodowy Han) zatem nie jest to jakieś wymyślone pojęcie. Niestety tępienie innych niż han dotyczy też obcokrajowców.

Comments are closed.