Izrael wyniósł na orbitę nowy szpiegowski sprzęt. „Zapewni nam przewagę nad wrogami”

Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: tter/Israel PM
Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: tter/Israel PM

Izraelskie ministerstwo obrony ogłosiło w poniedziałek wystrzelenie nowego satelity szpiegowskiego Ofek 16. Według ministra obrony Beniego Ganca zapewni on przewagę technologiczną i wywiadowczą Izraela nad wrogami.

Satelita został wystrzelony na orbitę o godz. 4 rano czasu lokalnego z bazy w Palmachim w środkowym Izraelu i niedługo później miał zacząć przesyłać pierwsze dane.

Komunikat resortu opisuje urządzenie jako „satelitę elektrooptycznego do rekonesansu o zaawansowanych możliwościach”.

Minister Ganc stwierdził, że uruchomienie Ofek-16 było „niezwykłym osiągnięciem”. Izraelskie media spekulują, że główną misją urządzenia będzie śledzenie aktywności w Iranie.

„Przewaga technologiczna i zdolności wywiadowcze są kluczowe dla bezpieczeństwa Izraela” – stwierdził Ganc. Jak dotąd Izrael umieścił na orbicie ponad 20 satelitów, z czego większość to satelity wywiadowcze. (PAP)

9 KOMENTARZE

  1. Cieżko jest Izraelowi , a będzie jeszcze ciężej, mając w sąsiedztwie agresywne wilki rosnące w siłę.

  2. a w takim Polin-PiS, iSSrael na żadne satelity nie musi się kosztowć, rządząca siła „przewodnia” w podskokach biega zdawać relacje do sierżanta prowadzącego, a dostęp do infrastruktury wrażliwej użycza służbom okupantów Palestyny za dopłatą i z pocałowaniem,.. gdzie sobie życzą…

  3. Gratulujemy możliwości technicznych, znacznie większe Imperium Lechickie żadnych satelitów na orbitę samodzielnie wysłać nie potrafi. Bomby atomowej też nie zbudowało, choć dziś to jedyna broń każąca napastnikowi zastanowić się trzy razy przed atakiem.

    • Raczej Izrael też nie zbudował. Budowa broni jądrowej to nie takie proste, trzeba mieć poważne zaplecze naukowe, to są wielkie koszty. To co posiada, zapewne jest wynikiem współpracy po cichu z sojusznikiem.

Comments are closed.