Majowe „niewybory”. Czy Polacy są zadowoleni, że się nie odbyły? [SONDAŻ]

Lokal wyborczy.
Lokal wyborczy. (Zdj. PAP/Darek Delmanowicz)

Przełożenie wyborów było dobrym posunięciem. Tak uważa większość Polaków w najnowszym sondażu.

Wybory 10 maja nie odbyły się z powodu pandemii koronawirusa. Kandydaci – oprócz Andrzeja Dudy – nie mogli prowadzić normalnej kampanii wyborczej, a ludzie bali się głosować.

Wiele osób nie było też zainteresowanych głosowaniem w formie korespondencyjnej. W wyniku sprzeciwu Porozumienia Jarosława Gowina wybory się nie odbyły.

Ostatecznie pierwsza tura odbyła się w 28 czerwca. Przez ten czas najwięcej zyskał Krzysztof Bosak, który awansował na czwarte miejsce.

A jak Polacy oceniają przesunięcie głosowania? O to spytała pracownia SW Research.

Wyniki badania opublikowała niedzielna „Rzeczpospolita”. Okazuje się, że przesunięcie wyborów spotkało się z dużą aprobatą Polaków.

Aż trzech na pięciu ankietowanych stwierdziło, że przełożenie wyborów z maja na czerwiec było dobrą decyzją. Co ciekawe, przesunięcie wyborów na okres wakacyjny nie zaszkodziło frekwencji.

28 czerwca zagłosowało 64,15 proc. uprawnionych. Dla porównania w 2015 roku frekwencja w I turze wyniosła zaledwie 48,96 proc.

Wszystko wskazuje na to, że rekordowej frekwencji możemy spodziewać się również w II turze 12 lipca.

Źródło: Rzeczpospolita

1 KOMENTARZ

  1. ,, W wyniku sprzeciwu Gowina wybory się nie odbyły,, czyżby? A bunt samorządowców min. z Wrocławia , Gdańska i taktyczne założenie salonu i obstrukcja Kopertowego , że wybory nie mogą się odbyć – to nic nie znaczące zdarzenia?

Comments are closed.