[SONDAŻ] Dzisiaj pięć partii weszłoby do Sejmu. Konfederacja jednak nie jest trzecią siłą polityczną?

Głosowanie w Sejmie / PAP
Głosowanie w Sejmie / PAP

PiS poparłoby 38 proc. wyborców, KO – 23,6 proc., a na „Polskę 2050” Szymona Hołowni zagłosowałoby 11,9 proc. Polaków – wynika z sondażu IBRIS dla Onetu. Do Sejmu weszłaby też Lewica i Konfederacja (po 7,3 proc.) oraz PSL-Koalicja Polska (5,2 proc.).

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, największe poparcie zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość – 38 proc. oraz Koalicja Obywatelska – 23,6 proc. – wynika z sondażu przeprowadzonego w sobotę przez IBRiS, a opublikowanego w poniedziałek na stronach portalu Onet.pl.

W badaniu został uwzględniony ruch „Polska 2050” Szymona Hołowni, którego zamiar powołania były kandydat na prezydenta zapowiedział pod koniec czerwca. Miałby to być ruch społeczny w formie stowarzyszenia. Według sondażu IBRIS, na to ugrupowanie – w razie startu do parlamentu w 2023 roku – zagłosowałoby 11,9 proc. wyborców.

Do parlamentu dostałyby się jeszcze: Lewica – 7,3 proc., Konfederacja – 7,3 proc. i Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska – 5,2 proc. (przy progu wyborczym 5 proc.). 6,8 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Chęć udziału w wyborach zadeklarowało prawie 60 proc. badanych (49,85 proc. „zdecydowanie tak”, 9,79 proc. „raczej tak”). Prawie 38 proc. nie wyraziło zainteresowania udziałem w wyborach (25,17 proc. „zdecydowanie nie”, 12,59 proc. „raczej nie”). 2,6 proc. badanych przyznało, że trudno im powiedzieć, czy wezmą w nich udział.

Sondaż został przeprowadziny metodą CATI na próbie 1100 osób.

13 KOMENTARZE

  1. Boże Wielki, uratuj Polskę od k-wirusa oraz od rządów zachłannej i genetycznie zdradzieckiej, targowickiej Platformy. Genialny aferzysta, wspaniały blagier, idealnie perfidny kłamca, wybitnie uzdolniony destruktor, totalnie zaprzedany renegat. Tak można najbardziej skrótowo określić ekipę PO i Tuska.

  2. Najbardziej zakłamaną tezą propagandy PO o Dudzie jest „długopis” który rzekomo podpisuje wszystkie ustawy uchwalone przez Sejm. Za panowania PO i Tuska, prezydent Komorowski wykonywał wszelkie dyspozycje Tuska i nie zawetował żadnej ważnej ustawy PO. Sam Komorowski nie zgłosił nigdy żadnej własnej ustawy w jakiejkolwiek sprawie. Był całkowicie bezczynny w czasie swojej kadencji. Natomiast Duda oprócz zgłoszenia wielu ustaw swojego autorstwa, zawetował kilka ważnych ustaw PiS. W 2017 Duda zawetował reformę Sądu Najwyższego, aby Prokurator Generalny nie miał wpływu na wybór sędziów do SN. Duda zawetował ustawę o RIO (Regionalne Izby Obrachunkowe), aby samorządy nie utraciły na nie wpływu. Duda zawetował także ustawę o procedurze wyborów do Parlamentu Europejskiego, aby nie pogorszyć szans mniejszych ugrupowań w euro-wyborach. Chodziło wtedy o zbyt wysokie progi wyborcze, niekorzystne dla mniejszych partii.

  3. Oprócz „chamskiej hołoty” było jeszcze inne bardzo trafne określenie „wierchuszki” PO przez Jarosława Kaczyńskiego. To „zdradzieckie mordy”. Najbardziej wredne i najbezczelniejsze figury wywodzące się z PO to Tusk i Grodzki. „Zdradzieckie mordy” z Platformy. Plują i szczują. Czy społeczeństwo poprze ich „targowicką” działalność?

  4. Po wyborach prezydenckich 2015 nowa partia Leszka Balcerowicza też miała 11%, a nikt o niej jeszcze nie słyszał.

  5. Duża szansa, że za 3 lata nie będzie już Hołowni. Ale jakaś inna wydmuszka zostanie stworzona i na „dzień dobry” dostanie 15%. Że tez ludzie w kółko dają sięnabierać na tą samą sztuczkę.

  6. Mydłek Bosak ciągnie Konfederację na dno. Wyborcy kojarzyli Konfederację z ideą WALKI, a co dostali? Lalusia Bosaka, niechluja Sośnierza, leniów w PE i fałszywców kręcących lody w sejmie. Wniosek – nadzór oficerów prowadzących na rozkaz aktualnego rządu spacyfikował Ruch Wolnościowy Polaków fałszywą flagą pożal się Boże „konfederacji”.

  7. „Że tez ludzie w kółko dają sięnabierać na tą samą sztuczkę.” Dają sią nabierać?? raczej są zadaniowani …

  8. W głupim kraju partia co nie istnieje dostaje 12 % poparcia a popierający głupcy nie wiedza co bo nie ma programu takie chece tylko w bananowym bantustanie. Albo to efekt niedotlenienia mózgownic z powodu namordnikow.

  9. Ciemnota straszna. Swój los powierzają komuś wylansowanemu w antypolskiej telewizji. To efekt błędnego kształcenia w szkołach i zaniedbań w domu.

Comments are closed.