Szumowski znów zmienia zdanie. Epidemia nie potrwa dwóch lat, ale właściwie to już się kończy

Szumowski/respiratory
Łukasz Szumowski Źródło: PAP

Minister Łukasz Szumowski po raz kolejny zmienia zdanie. Po tym, jak zapowiadał że maseczki będą obowiązkowe przez 2 lata, zniósł i tak niekonstytucyjny obowiązek ich noszenia, po niespełna dwóch miesiącach. Teraz z kolei twierdzi, że sama epidemia też nie zostanie z nami 2 lata, ale już właściwie się kończy.

– Opinia, że w większości kraju epidemia koronawirusa powoli się kończy, jest uzasadniona – podkreślił we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że epidemia jest w fazie ewidentnie spadającej i to przy niewielkich liczbach zakażonych.

O aktualnym stanie epidemii koronawirusa w kraju szef resortu zdrowia mówił podczas wtorkowej „Rozmowy Dnia” Radia Łódź i TVP3 Łódź.

Zaznaczył w niej, że według najnowszych danych z kraju, więcej osób zdrowieje niż choruje oraz zwracał uwagę, że spośród przebadanych 16 tys. osób wyjeżdżających do sanatoriów odnotowano tylko 27 zachorowań.

To poniżej 2 promili, co pokazuje, że aktywnego wirusa, którego – mówiąc kolokwialnie – możemy złapać na ulicy, jest coraz mniej. Wypowiedź konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych prof. Andrzeja Horbana, że w większości kraju ta epidemia się powoli kończy, jest uzasadniona – ocenił Szumowski.

Wyraził nadzieję, że spadek zachorowań poniżej 300 przypadków dziennie jest w Polsce stałą tendencją. Jak wskazał, średnie z początku lipca wobec tych z początku czerwca są „mniejsze i jest stosunkowo bezpiecznie”.

Minister zdrowia wskazał, że nie zanotowano wyraźnego wzrostu nowych przypadków po pierwszej turze wyborów prezydenckich, które odbyły się 28 czerwca.

Do oceny pierwszych efektów potrzebny jest tydzień i jak widać nie mamy wzrostu. Zawsze trzeba podchodzić z pokorą i dużą dozą ostrożności, ale fakty są faktami. Nie mamy wzrostu zachorowań – podkreślił.

Ocenił, że wpływ na to miał wprowadzony reżim sanitarny i – w jego opinii – wybory są bezpieczniejsze niż pójście do sklepu, parku, czy na bulwary miejskie. – Czas spędzony w lokalu wyborczym to kilka minut, a definicja bliskiego kontaktu to jest ponad 15 minut w bezpośrednim kontakcie w jednym pomieszczeniu z osobą chorą – tłumaczył.

Szumowski zwrócił również uwagę, że współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce spadł poniżej 1 i wynosi obecnie 0,98. To – jak mówił – oznacza, że jeden chory zaraża średnio mniej niż jedną osobę.

Czyli epidemia jest w fazie ewidentnie spadającej i to przy niewielkich liczbach zakażonych. Jeżeli na województwo mamy 15, 20, 30 osób nowych zakażonych, to nie są to liczby groźne dla systemu opieki zdrowia, dla populacji – podsumował szef resortu zdrowia.

Źródło: PAP/NCzas

9 KOMENTARZE

 1. I na czym tu zarobić skoro „pandemia” gaśnie? Ani maseczki, ani respiratory. Jak żyć, panie premierze, jak żyć?

 2. To nieprawdopodobne jak kardiolog o wczesniej dobrej reputacji wypowiada sie tak klamliwie na tematach na ktorych w ogole sie nie zna (bo sie tym nigdy nie zajmowal) lub tylko wylacznie dla celow politycznych, wiele jego wypowiedzi jest i bylo sprzecznych z badaniami naukowymi, nie wiem skad tutaj te 15min, czytalem badania np. liczace ryzyko w maskach i bez po 10min ekspozycji (i w roznej nastepczo odleglosci 1, 2, 3 i wiecej metrow) i w obu przypadkach mozliwe bylo zakazenie w ciagu 10min wiec jest to ewidetnie dezinformacja co mowi Szumowski. Do tego co nadal nie przyznaje who ale niemal wszyscy naukowcy sie zgadzaja wirus pozostaje w powietrzu duzo dluzej zwlaszcza w zamknietych pomieszczeniach w formie mikrokropelek ktore zarazaja a takze opadaja na przedmioty/otoczenie. Spadku zachorowan w Polsce nie ma jest caly czas od miesiecy ten sam poziom, chyba specjalnie przebadali ekstra tych gornikow zeby teraz w trakcie wyborow mowic ze jest spadek, na dodatek w innych krajach sa duze przyrosty i mozna sie pozegnac z teoria ze slonce i promienie uv zniszcza tego wirusa jak chocby inne koronawirusy, niestety widac ten jest b. odporny szczegolnie przy poluzowaniach choc z drugiej strony mozna hipotytycznie powiedziec ze takie poluzowania bez mocnego slonca (i np. brak slonca i tym samym wietrzenia chocby w dniach wyborow) moglyby byc duzo gorsze.. od pierwszej tury minelo tak malo czasu ze efekt fali nie mogl sie rozwinac ba nawet objawy nie mogl sie jeszcze mocniej rozwinac wiec nie wiem jak moze takie bzdury wyrokowac dzis ze nie ma z niej przyrostow, glupota czy klamanie polityczne, stawiam jednak na to 2. I niech nie liczy znowu zajetych respiratorow na ktorych 89% nie przezywalo w krajach z lepszym sprzetem, tu trzeba dzialac wczesniej, gdzie leki antywirusowe i ich produkcja krajowa: Avigan, Remdesivir? Szkoda ze zaden dziennikarz nigdy nie zapytal, nalezy jak inne kraje kupic skladniki i samemu produkowac to masowo, zapoznienia miesieczne i nadal brak planow. Obecnie leczy sie b. watpliwym lekiem antymalerycznym ktore powoduje problemy z sercem (i wielu go nie dostanie z tego powodu) w Polsce i generalnie leczy sie jak juz jest zapozno. Avigan np. nie ma takich efektow ubocznych i kazdy moze go produkowac i przyjmowac w formie tabletek.

 3. Oszustwo i korupcja na najwyższym poziomie!
  W Polsce, USA, UK, łączna ilość zgonów w 2020 r w trakcie tej strasznej pandemii zmalała w porównaniu do 2019 roku!
  Krytykowana za brak lockdownów Szwecja znajduje się w średniej europejskiej. W Japonii nie było żadnych lockownów i ilość zgonów COVID19 poniżej 1 tysiąca.
  83% testów CoV19 daje falszywe pozytywne wyniki, część testów jest zainfekowanych – Dr. S. Montanari
  Na stronie amerykańskiego CDC (kontrola chorób) piszą, że test przeciwciał może pokazać, że są przeciwciała dla całej rodziny korona wirusów oraz grypy. Jeśli chorowałeś na grypę to będziesz miał pozytywny test. Dlatego mają 70-80% fałszywie pozytywnych testów.
  Zmuszają was do noszenia masek, które obniżają poziom tlenu, zwiększają trujący CO2 i obniżają odporność.
  Ukrywają skuteczne i tanie lekarstwa.
  Stowarzyszenie Amerykańskich Lekarzy i Chirurgów (aapsonline org) wniosło pozew przeciwko Departamentowi Zdrowia i Opieki Społecznej USA oraz FDA o „irracjonalną ingerencję” FDA w terminowy dostęp do ratującą życie hydroksychlorochinę.
  W sondażu 6000 lekarzy z całego świata hydroksychlorochinę wskazała największa ilość lekarzy jako skuteczne lekarstwo.
  W praktyce lekarskiej i w niezależnych testach hydroksychlorochina wykazała niesamowite wyniki w leczeniu wirusa COVID-19.

Comments are closed.