Były szef Renault zapłacił za ucieczkę z aresztu domowego w Japonii ponad 760 tys. euro

Carlos Ghosn Fot. PAP

Carlos Ghosn zapłacił ponad 760 000 euro firmie osobnika, który zorganizował jego ucieczkę z Japonii. Wyszło to na jaw, po tym jak sąd federalny w Massachusetts ujawnił przelewy dokonane z konta bankowego Ghosna w Paryżu do Fox Fox LLC, firmy współzarządzanej przez Petera Taylora.

Carlos Ghosn, były prezes Renault i Nissana zapłacił w ubiegłym roku 862 500 USD (około 764,000 EUR) firmie, która organizowała mu ucieczkę z Japonii. Współwłaściciel Fox Fox; Michael Taylor to weteran sił specjalnych Stanów Zjednoczonych i prywatny specjalista ds. Bezpieczeństwa.

Ujawnienie kwoty nastąpiło dzień po tym, jak Michael Taylor i jego syn Peter poprosili o zwolnienie ich za kaucją. Przebywają wreszcie i próbują uniknąć ekstradycji do Japonii. Tokio chce ich osądzić za pomoc w ucieczce Carlosa Ghosna.

Taylorowie są przetrzymywani przez ponad sześć tygodni w więzieniu hrabstwa Norfolk w stanie Massachusetts. Według ich obrońców, nakazy aresztowania i wnioski o ekstradycję nie mają mocy prawnej. Amerykański sędzia Donald Cabell odrzucił wniosek Taylora o anulowanie nakazów aresztowania. Ich zwolnienie za kaucją pozostaje sprawą otwartą.

Carlos Ghosn oskarżany o przestępstwa finansowe na szkodę koncernu Nissan, uciekł w grudniu ubiegłego roku z Japonii do Bejrutu. Liban nie ma umowy o ekstradycji z Japonią. Zapłacą jego amerykańscy wspólnicy?

Źródło: Le Parisien