Koronawirus i polityka. Godzina policyjna i 60 rannych w Belgradzie [VIDEO]

Manifestacja w Belgradzie Fot. Twitter

Serbia mierzy się z tzw. drugą falą koronawirusa. Co z tego, kiedy społeczeństwo już się na dobre „odmroziło” z wszelkich zaleceń sanitarnych. Wszak już Heraklit mawiał, że dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi. Serbowie mu wierzą…

7 lipca na ulicach Belgradu doszło do zamieszek. Tysiące osób wyszło we wtorek wieczorem na ulice Belgradu, aby zaprotestować przeciwko wprowadzeniu godziny policyjnej na weekend. Była to reakcja prezydenta Aleksandra Vuczicza na najwyższy wskaźnik dobowy zgonów na koronawirusa od początku pandemii.

Protestujący zebrali się przed siedzibą parlamentu, gdzie skandowali antyprezydenckie hasła, m.in. „Stop Vuczić”, „Rezygnacja”. Rzucano także kamieniami w stronę policji, która odpowiedziała gazem łzawiącym. Doszło do starć.

Według szefa policji rannych zostało m.in. 43 funkcjonariuszy i około 17 manifestantów. Około 20 osób zatrzymano. Rany odniosły także trzy policyjne konie. Opozycja krytykuje prezydenta, że zbyt wcześnie zdjął obostrzenia, bo chciał przeprowadzić 21 czerwca wybory.

Sojusz dla Serbii, główna koalicja partii opozycyjnych, która zbojkotowała wybory, ogłosiła nowe demonstracje. Chce wykorzystać niechęć ludzi do ponownego wkładania głowy w jarzmo obostrzeń sanitarnych.

Źródło: Le Figaro/ AFP/ PAP

Comments are closed.