Mosbacher z rozrzewnieniem o wizycie Busha w 1989 r. Cenckiewicz przypomina, że prezydent USA lobbował za Jaruzelskim [FOTO]

Georgette Mosbacher, George Bush, Wojciech Jaruzelski Źródło: PAP, collage
Georgette Mosbacher, George Bush, Wojciech Jaruzelski Źródło: PAP, collage

Ambasador Georgette Mosbacher wspomina na Twitterze wizytę Georga Busha w Polsce, w 1989 roku. Sławomir Cenckiewicz przypomina, że to nie była dla Polaków miła wizyta.

„9 lipca 1989r Prezydent George H.W. Bush odwiedził Polskę zaledwie miesiąc po tym, jak kandydaci Solidarności wygrali wybory. Wiemy, jak wiele Polacy poświęcili aby uwolnić się z komunistycznej opresji. Dziś oddajemy hold tym, którzy nie poddali się w walce o wolność” – napisała na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

Odpowiedział jej Sławomir Cenckiewicz. Historyk nie uważa, że wizyta byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych jest warta upamiętniania.

„To była straszna wizyta! Bush naciskał na OKP ws wyboru Jaruzelskiego na prezydenta PRL. A spotkanie w Gdańsku pod stocznią to jedno z najbardziej przykrych moich wspomnień właśnie ze względu na presję ws Jaruzela” – napisał.

Pani Mosbacher zalicza ostatnimi czasy wpadkę za wpadką. Mimo to, ciągle utrzymuje się na swoim stanowisku, a polskie władze nie wnoszą o jej wymianę.

Historia pokazuje, że chociaż polskie władze się zmieniają, to wciąż słuchają się rożnych obcych…

5 KOMENTARZE

 1. Cenckiewicz to prawdopodobnie agent dawnych służb WSI (których nie ma, ale są ich wpływy-to z S. Michalkiewicza). Przeczytajcie, za co otrzymał „w nagrodę” zasiadanie w spółce skarbu państwa, za 80 tys. zł miesięcznie.

  • Tak jak mu każą jego mocodawcy (sponsorzy). Agent (albo współpracownik) nie ma własnego zdania. Weź np. Pawła Kowala. Z daleka czuć CIA. Powiedział, że definitywnie rezygnuje z polityki i co? Telefon od OP i dalej nadaje.

   • Jestem ostrożny w oskarżeniach. Nie słyszałem (czytałem) jednak, by przeszkadzała Mu karykaturalna służalczość PIS-u wobec USA (a więc i Żydów z ich roszeniami).

 2. ” Dwukrotny stypendysta Polonia Aid Foundation Trust w Londynie .W 2000 otrzymał grant Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Od 2005 do 2007 był stypendystą Free Speech Foundation w Chicago. „Decyzją z 22 lipca 2006 ministra obrony narodowej Radosław Sikorski powołał go na stanowisko przewodniczącego Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, które Cenckiewicz zajmował do 30 października 2006[3]. Miał udział w stworzeniu Raportu o niezgodnych z prawem działaniach WSI w okresie ich istnienia. Wówczas pracował jako doradca wiceministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza – Pełnomocnika ds. organizacji Służby Kontrwywiadu Wojskowego, przy likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.
  ***
  Od grudnia 2006 do stycznia 2008 na mocy powołania przez Ministerstwo Skarbu był członkiem rady nadzorczej państwowego przedsiębiorstwa Operator Logistyczny Paliw Płynnych Sp. z o.o. (wcześniej: Naftobaza), należącego do Nafty Polskiej – spółki skarbu państwa.
  Przecież to z daleka śmierdzi CIA i spec-służbami. Nie bądź naiwny.

Comments are closed.